Spotkanie akwarystów – Latosowo

0

 

W dniu 27.05.2017 odbyło się międzynarodowe spotkanie akwarystyczne. Spotkanie odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym  Bartka Latosa, które znajduje się w Henrysinie koło Kosowa Lackiego. W spotkaniu brała udział grupa akwarystów z Niemiec oraz Polski.  Niemieccy akwaryści przyjechali z  Treviru oraz Berlina, gdzie należą do najstarszego stowarzyszenia niemieckiego założonego w 1912 roku. (http://www.aqua-tegel.de)

Bartek Latos zaprosił wszystkich do odwiedzenia jego hodowli ryb akwariowych, która znajduje się w jego prywatnym domu.

W swojej hodowli Bartek rozmnaża różne gatunki ryb akwariowych. Bartek prowadził sklep zoologiczny Latos Aqua Zoo działający od 1995 do 2007. Po likwidacji sklepu zamieszkał właśnie w Kosowie Lackim. gdzie nadal zajmuje się swoja pasją  czyli akwarystyką.

Ale nie tylko rybki są tutaj rozmnażane bo w tym samym pomieszczeniu znajduje się inkubator, gdzie wylegają się kurczaczki

Na swoich posiadłościach Bartek Latos hoduje także kozy, króliki, kury,  pszczoły a w pobliskiej stadninie posiada  konie.

Obok domu znajduje się oczko wodne z karpiami koi

Karpie koi zjadają pokarm prawie z ręki Bartka.

Filtracja tego oczka oparta jest o filtry przepływowe z wymuszonym obiegiem, gdzie woda bardzo powoli przepływa przez przepławkę porośniętą roślinnością. Po zmierzeniu parametrów okazało się że są one idealne. W wodzie azotany i azotyny były niewykrywalne a pozostałe parametry takie jak twardość i odczyn odpowiadały hodowli karpi koi.

W czasie spotkania odbyły się dwie prelekcje. Spotkanie odbyło się w   gospodarstwie agroturystycznym, które ma pomieszczenia przystosowane do spotkań oraz pokoje gościnne.

Pierwszą prelekcję  poprowadził Bartek Latos opowiadając o   akwarystyce w krajach byłego ZSRR. Wykład na język niemiecki tłumaczyła Danuta Szchulze.Bartek w swoim wykładzie pokazał jak działają sklepy zoologiczne w Rosji i na Ukrainie. Przedstawił także fotki z wystawy oraz konkursu akwarystycznego który odbył się w Charkowie.

W czasie przerwy  podano do stołu: zawijaniec z podagrycznika z łososiem, serdelki, pieczywo, placuszki z dyni, pikle, kanapki z avocado i pastą z grochu. Drugim posiłkiem po wycieczce terenowej była   obiadokolacja czyli: zupa z pokrzywy, królik w kapuście i pomidorach, bigos, pikle, surówka, na słodko mazurki.

Druga prelekcję poprowadził  Roland Rietsch, który  pokazał zdjęcia  z akwarystycznej podróży do Wenezueli. Omówił   naturalne środowiska rzadkich pielęgnic,  sposoby ich połowu  oraz hodowli ich w  akwariach w Berlinie.  Tym razem wykład  tłumaczyła Danusia z niemieckiego na polski.

Na ostatnim zdjęciu Roland w swojej łazience robi „czarne wody” …

Niesamowicie atrakcyjna była wycieczka wozem zaprzężonym w mechanicznego rumaka.

 

Były momenty ekstremalnej podróży poprzez miejscowe błota ale stalowy rumak przewiózł nas wszystkich bez przeszkód do miejscowej stadniny koni.

Po dotarciu do stadniny czekały na nas zastawione stoły miejscowym jadłem i napitkiem.

Chlebek ze smalcem i ogórkiem, marynowana słoninka i boczek z cebulką oraz miejscowe trunki  bardzo wszystkim przypadły do gustu.

Spotkanie akwarystyczne było bardzo dobrze  przygotowane. W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla gospodarzy, którzy w bardzo profesjonalny sposób zaplanowali dzień pełen atrakcji. Wyjeżdżając z Latosowa i opuszczając tak miłe towarzystwo akwarystów z Niemiec, myślimy że to nie pierwsze i nie ostatnie takie spotkanie integracyjne.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.