Sympozjum akwarystyczne Łódź

0

lodz1
PAw0

W dniach 20-22 maja 2011 w Łodzi w ramach XII Międzynarodowych Targów Zoologicznych PET FAIR obyło się VI Sympozjum Akwarystyczne poświęcone małym akwariom. Ponadto odbyły się:
1. Wystawa – konkurs na aranżację małego zbiornika typu „Shrimp set”.
2. Wystawa – konkurs na aranżacje akwarium typu „Brilux”.
3. Wystawa zbiorników klubów akwarystycznych.

s1

 

Wszystkie prelekcje sympozjum zostały zaplanowane na sobotę. O godzinie 10.15 rozpoczęło się Sympozjum zorganizowane przez Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów.

s2

 

„Różnorodność akwariów krewetkowych” – temat omówił Paweł Szewczak. W swojej prelekcji Paweł przedstawił trzy grupy krewetek hodowanych w akwariach. Krewetki wielkoramienne, filtrujące oraz największą grupę – krewetki karłowate.

s3

 

Paweł Szewczak przedstawił także nową odmianę krewetki, jaką wyselekcjonował oraz utrwalił jej linię Rafał Maciaszek (Kumak) w swojej hodowli. Cecha charakterystyczną nowej krewetki jest żółty kolor gałek ocznych.

s4

 

Ważnym elementem w hodowli krewetek jest stworzenie odpowiednich dla nich warunków. Oprócz właściwej filtracji oraz parametrów wody, ważnym elementem jest wystrój akwarium przystosowany do dobrego samopoczucia krewetek.

s5

 

Po pięcio-minutowej przerwie rozpoczęła się druga prelekcja. „Rośliny z rodzaju Cryptocoryne” omówił Jan D. Bastmeijer z Holandii. Tłumaczenia na język polski podjął się Kuba Papiewski. Na wstępie pokazał pierwsze zdjęcia trzech rodzajów kryptokoryn, jakie wykonał Pan Reitz w 1908 roku.

s6

 

Pan Raitz znalazł kryptokoryny w Singapurze i wysłał je do Anglii, później trafiły do Holandii. Otrzymał je ogród botaniczny w Kopenhadze, gdzie rośnie do tej pory ten sam czysty szczep, który Pan Reitz przywiózł z Azji ponad sto lat temu.

s8

 

W 1850 roku było znane trzy wcześniej wymienione gatunki kryptokoryn. W 1900 roku znano już około 20 gatunków a w 1950 30 gatunków. W roku 2000 znanych było ponad 50 gatunków roślin z rodzaju Cryptocoryne. Przez ostatnie dziesięć lat, dzięki szybkiemu rozwojowi internetu, obecnie ta liczba sięga prawie 70 gatunków.

s7

 

Pan Jan przedstawił specyficzną budowę kwiatu kryptokoryn.

s9

 

Niektóre gatunki możemy rozpoznać tylko po zakwitnieniu rośliny. Okazuje się że uprawa kryptokoryn nie jest wcale taka prosta, nie mówiąc o doprowadzeniu rośliny do kwitnienia.

s10

 

Aby prawidłowo rozpocząć uprawę tych roślin trzeba zapoznać się w jakich warunkach one rosną w środowisku naturalnym.

s11

 

Okazuje się że najlepszym podłożem do wzrostu kryptokoryn są przesuszone i sparzone liście bukowe. Pan Bastmeijer sprawdził że na terenie Polski występuje duża ilość lasów bukowych, co pokazał na mapie Europy. Tak więc dla polskich akwarystów nie będzie problemu z pozyskaniem podłoża do uprawy kryptokoryn. On sam uprawia wiele gatunków kryptokoryn w plastikowych pojemnikach na podłożu z bukowych liści.

s12

 

„Różnorodność gatunków w obsadach zbiorników tanganickich o pojemności do 250 litrów” temat ten poprowadziła Marta Mierzeńska

s13

Większość ryb z jeziora Tanganika potrzebuje dużych zbiorników. Ponieważ sympozjum poświęcone było małym akwariom więc Marta Mierzeńska omówiła nam ryby, które można hodować już w zbiorniku o pojemności około 45 litrów. Para ryb Lamprologus brevis czy Lamprologus ocellatus będzie się w takim zbiorniku dobrze czuła.

s15

Większy zbiornik, którego pojemność będzie się wahać w granicach 80 litrów można obsadzić rybami Neolamprologus hecqui, Neothauma tanganyicense, Altolamprologus sp.’Compressiceps Shell’ lub też małymi grupkami Lamprologus brevis czy Lamprologus ocellatus

s16

112 litrów to akwarium w którym możemy mieć Lamprologus similis, Lamprologus multifasciatus, Mastacembelus ophidium, oraz kilka osobników kraba słodkowodnego Platythelphusa immaculata

s17

Akwarium o pojemności 240 litrów daje większe możliwości do hodowli ryb tanganikańskich. Mogą to być: Altolamprologus calvus, Altolamprologus compressiceps, Julidochromis transcriptus, Neolamprologus fasciatus, Neolamprologus pulcher, Paraciprichromis nigripinnis, Xenotilapia spiloptera, Lamprologus callipterus

s14

Marta Mierzeńska zapoznała wszystkich także z ciekawostką jaką jest rozmnożenie ślimaka z jeziora Tanganika: Neothauma tanganyicense. O ślimaku tym prawie wcale nie ma wiadomości, a sposób ich rozmnażania był wcześniej błędnie interpretowany. W hodowli „Tropheus tanganika” w Krakowie zostały zrobione fotki oraz dokładny opis tego gatunku ślimaka oraz sposobu jego rozmnażania.

s18

„Makrofotografia zwierząt wodnych” – temat poprowadził Adam Adamski

s19

 

W czasie wykładu przedstawiono nam różne rodzaje sprzętu jakie najlepiej wykorzystać do robienia zdjęć ryb lub innych zwierząt wodnych.

s20

 

Na podstawie przedstawionych własnych fotografi, omówił błędy jakie można popełnić oraz jak ich uniknąć w czasie robienia zdjęć zwierząt wodnych.

s21

 

Makrofotografia bardzo przydaje się do zdiagnozowania na przykład choroby poprzez przesłanie tylko zdjęcia chorej ryby.


s22

 

„Ryby do małych zbiorników słodkowodnych i morskich” – prowadzenie: Paweł Zarzyński

s23

 

Pan Paweł w pierwszej części przedstawił gatunki ryb które możemy hodować w słodkowodnych akwariach, bardzo małych, małych i średnich. Przedstawił takie ryby jak: Bojownik syjamski, Prętniki, Skrzeczyki, Gupik Endlera, Drobniczka jednodniówka, Rozbora plamista, Rozbora karłowata, Danio marginatus, drobnoustek obrzeżony, Neon błękitny, Neon inesa, Kiryski karłowate z Corydoras habrosus, hastatus, pygmaeus, otocniclus vittatus, proporczykowce, Szczupienczyki karłowate, Głowaczyki czy też mało znane maleńkie sumy Hara jerdoni

s24

 

Do małych zbiorników morskich nadaja się takie rybki jak: Pterapogon kauderni, Apogon parvulus, Gramma loreto, Trimma cana, Trimma tevegae, Amblyeleotris randalli, Stonogobiops nematodes, Stonogobiops yasha, Discordipinna griessingeri, Gobiodon rivulatus, Gobiodon citrinus, Gobiodon histrio, Callogobius hasseltii, Lythrypnus dalli, Nemateleotris decora, Nemateleotris magnifica, Nemateleotris helfrichi, Synchiropus splendidus, Synchiropus picturatus, Synchiropus stellatus, Emblemaria pandionis, Caracanthus madagascarensis, Dendrochirus biocellatus, Dendrochirus brachypterus,

s25

 

Na zakończenie sympozjum niesamowity gość – Helmut Debelius z Niemiec. Gość po polsku przywitał się z wszystkimi a następnie także po polsku podał temat swojego wykładu: Gdy samiec rodzi dzieci – koniki morskie i inne ryby z rodziny Syngnathidae.

s28

 

Wykład tłumaczony był przez Pawła Zarzyńskiego

s29

 

Pan Debelius omówił w jaki sposób robił zdjęcia podwodne kilkanaście lat temu, co nie było całkiem łatwe posiadając aparaty fotograficzne analogowe, które miały tylko film na 36 zdjęć. Wspaniała kolorystyka świata morskiego daje się fotografować tylko przy dobrym oświetleniu, na co potrzeba odpowiednich lamp.

s35

 

Robiąc zdjęcia rekinom często napotykał na ryby okaleczone z obciętymi płetwami lub martwe. Jest to efekt działalności kłusowników, którzy obcinają rybom płetwy do wyrobu różnego rodzaju afrodyzjaków, mających dość dobry popyt na światowych rynkach. Jego celem jest ochrona ryb chrzęstnych do których należą rekiny chimery i płaszczki.

s36

 

Zrobienie dobrego zdjęcia rekinowi jest niezwykle trudne ze względu na ich wielkość oraz ruchliwość.

s34

 

Jednak bardzo interesujący świat podmorski to grupa bezkręgowców czy też niezwykle kolorowe ślimaki. Grupa tych zwierząt jest niezwykle różnorodna oraz przystosowująca swój wygląd i kształt do otoczenia co chroni ich przed drapieżnikami.

s30

 

Wiele zwierząt morskich zostało nazwanych od jego nazwiska. Jednym z nich jest bardzo kolorowy homar.

s31

 

Pan Debelius stał się znany dzięki tej kolorowej krewetce czyszczącej, która wyjada resztki pokarmów z paszczy mureny oraz innych ryb.

s32

Ślimak porcelanka także jest nazwany imieniem Debeliusa

s33

 

Na jednym ze słynnych znaczków z mauritiusa jest ryba odkryta przez niego przed 30-tu laty i nazwana jego imieniem.

s27

 

Po pokazie szeregu wspaniałych zdjęć gość przeszedł do właściwego tematu jakim są koniki morskie. Przedstawił niesamowite zdjęcia gdy samica przekazuje zapłodnione jaja do kieszeni samca. Dalszy rozwój ikry oraz wykluwanie się młodych jest dziełem samca – stąd tytuł prelekcji, gdy samiec rodzi dzieci. Omówił także bardzo wiele gatunków ryb spokrewnionych z konikami czyli iglicznie. Ich sposób rozmnażania jest bardzo podobny do koników morskich. Tak jak i rekiny, koniki morskie są zagrożone, gdyż odławiane są na afrodyzjak.

s39

 

Pławikoniki to niezwykle ozdobne zwierzęta, które obecnie są zagrożone w środowisku naturalnym. Jest strasznie trudno zrobić dobre zdjęcie tym konikom, ze względu na szereg wyrostków. W Australii pławikoniki są chronione i tylko kilka osób ma pozwolenie na hodowlę i rozmnażanie pławikoników w warunkach fermowych.

s40

 

Jaja przyklejane są pod brzuchem gdzie są tworzone specjalne rowki i noszone aż do wyklucia młodych

s41

 

Młode pławikoniki pobierają bardzo szybko samodzielnie pokarm.

s37

 

Bardzo fascynujące były zdjęcia najmniejszych koników, które ukrywają się wśród koralowców i bardzo ciężko je zauważyć.

s38

 

Dopiero po dużym zbliżeniu można rozpoznać konika który upodobnił się do koralowca. Jeden z ostatnio odkrytych maleńkich koników morskich także został nazwany imieniem Debeliusa.

s43

 

Przez szereg lat doszedł do wniosku że bardzo ciężko jest wydać książkę, która będzie wspólna dla akwarystów i dla płetwonurków. Dysponując wieloma zdjęciami oraz inwestując w dobry papier, udało mu się wydać 22 książki, które budzą zainteresowanie na całym świecie.

s42

 

Pan Debelius fotografowaniem i nurkowaniem zajmuje się od 35 lat. Obecnie jest na emeryturze i przeniósł się na wieś, gdzie wraz z swoimi dziećmi zajmuje się produkcją win.

s0

 

Podczas trwania targów i wystawy zorganizowano konkurs na aranżacje akwarium typu „Brilux”. W konkursie wzięło udział dziewięć zbiorników.

k14

 

Fundatorem nagród w konkursie była telewizja internetowa Fauna Planet. Nagrodę publiczności ufundowało Łódzkie Forum Akwarystyczne.

k15

 

I miejsce oraz złote wiosło Targów Pet Fair 2011 otrzymał Michał Maciejewicz, który zdobył także nagrodę publiczności (od prawej)
II miejsce oraz srebrne wiosło Targów Pet Fair 2011 – Łukasz Leżuch
III miejsce oraz brązowe wiosło Targów Pet Fair 2011 – Piotr Sroczyński

k1

 

I miejsce – Michał Maciejewicz (Zbiornik nr 7)

w18

 

Lewa strona aranżacji ze skał i gałęzatki

w19

 

Centralny punkt to aranżacja wejścia do jaskini.

w20

 

Prawa część zbiornika.

k2

 

II miejsce – Łukasz Leżuch (Zbiornik nr 5)

k3

 

III miejsce – Piotr Sroczyński (Zbiornik nr 2)

k10

 

Małgorzata Tarczyńska i Krzysztof Godziszewski (Zbiornik nr 1)

k9

 

Kieleckie forum Akwarystyczne (Zbiornik nr 3)

k8

 

Witold Miszczak (Zbiornik nr 4)

k7

 

Łukasz Kucharski (Zbiornik nr 6)

k4

 

Marcin Wielgus (Zbiornik nr 8)

k5

 

Mirosław Herzog (Zbiornik nr 9)

k6

 

Ł S A i T (Zbiornik nr 10; nie brał udziału w konkursie)

w22

 

Oprócz zbiorników konkursowych akwaryści urządzili szereg zbiorników wystawowych.

w5

 

Aranżacja zbiornika z brzankami. Rozwiązanie bardzo nietypowe bo z lewej to akwarium skaliste a prawa strona roślinne.

w3

 

Mimo swojej mroczności w akwarium tym rozbłyskiwały Srebrzyce i Strzelczyki, na dnie natomiast chowały się sumy z rodzaju Arius

w14

 

Lustrzane odbicie.

w1

 

Akwarium holenderskie urządzone przez Kieleckie Forum Akwarystyczne

w15

 

Toruński Klub Akwarystów urządził akwarium z brzankami.

w16w17

w7

 

Terraryści z Łodzi wystawili kilka terrariów z niesamowicie kolorowymi żabkami.

w8

w9

w10

w11

 

Drzewołaz niebieski – Dendrobates tinetorius ‚azureus’

w2

 

Akwarium z Amekami wspaniałymi oraz kolorowymi rakami z rodzaju Paracambarus.

w4

 

Polski Klub Miłośników Dyskowców wystawił dwa zbiorniki z paletkami.

w6
Akwaria urządzili Tomasz Uler oraz Rafał Mamątow.
w12

 

Teraria z żabkami oraz akwarium z małym krokodylem.

w13

w21

 

Kajman karłowaty pozuje do zdjęcia.

kn12

 

Konkurs na aranżację małego zbiornika typu „shrimp set”

kn13

 

W konkursie brało udział jedenaście zbiorników.
Nagrody w konkursie ufundowała firma AQUAEL.
I miejsce zajął Michał Maciejewicz – nagroda: Aludekor 100 + Shrimpset 30
II miejsce – Emil Jagoda – nagroda:Brillux 60 + Shrimpset 20
III miejsce – Konrad Szumilas – nagroda: Zestaw CO2 + Shrimpset 10

Ponadto czasopisma Magazyn Akwarium oraz Nasze Akwarium ufundowały dla zwycięzców roczne prenumeraty.
Skład Sędziowski:
Jan D. Bastmeijer
Paweł Zarzyński – Aquael
Paweł Szewczak – AtollZoo
Paweł Iglewski – NAshop.pl

kn7

I miejsce – Michał Maciejewicz
kn8

II miejsce – Emil Jagoda
kn1

III miejsce – Konrad Szumilas
kn2

Paweł Krasowiak
kn4

Paweł Chodyński
kn3

Grzegorz Kubiak
kn5

Piotr Sroczyński
kn6

Małgorzata Tarczyńska
kn9

Marcin Wielgus
 

kn10

Piotr Dymowski
kn11

Mateusz Magnuski
 

ap

 

W niedzielę odbyło się spotkanie klubów akwarystycznych na temat: „Propozycje integracji i koordynacji działań w kraju i za granicą”

ap1

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kilku stowarzyszeń: ŁSAiT, PKMD, WTMA, GSA, UMK, TSA, CZFA, KFA, DF, TKA,

ap2

 

Na spotkaniu postanowiono aby utworzyć niezależne forum na którym będzie się odbywać dyskusja koordynująca wszelkie terminy oraz programy spotkań, wystaw oraz sympozjów akwarystycznych. Przyjęto że takowe forum powstanie przy stronie akwa-mania.mud.pl  pod nazwą   POLSKA AKWARYSTYKA. Postawienia forum podjął się kolega ‚jamar’ z KFA.

 

Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne w Tawernie
 

Share.

Leave A Reply