Uniwersytecki Ogród Botaniczny w Poczdamie

0

Ogród Botaniczny w Poczdamie  (Botanischer Garten Potsdam), jest ogrodem botanicznym i arboretum o powierzchni około 8,5 ha.  Ogród botaniczny to część dużego Parku Sanssouci,  około 298 ha,  z pałacem Sanssouci, dawną letnią rezydencję Fryderyka II Wielkiego.

 

Palmiarnia zbudowana w latach 1908-1912, jest obecnie zabytkowym budynkiem. Składa się z kilku szklarni w których panują warunki w zależności od hodowanych tam roślin.  Rośliny pochodzące z klimatu tropikalnego i subtropikalnego, przez cały rok potrzebują wysokich temperatur, aby dobrze się rozwijać. Dlatego są uprawiane w szklarniach. Szklarni jest 9 gdzie można zobaczyć prawie 4000 różnorodnych gatunków roślin.

 

W lesie tropikalnym rośnie wiele paproci. Tutaj też  jest duże zapotrzebowanie na wodę która parując spełnia potrzeby wzrostowe paproci, które muszą się zadowalać niewielkimi ilościami światła, które przenika przez wierzchołki drzew.

Ale są też gatunki, które rozwijają się w pełnym świetle na skrajnie suchych skałach i gałęziach, czyli epifity.

 

W szklarniach możemy znaleźć olbrzymie palmy, gigantyczne bambusy  i banany. Są tutaj także najstarsze rośliny które maja około  140 lat.

 

Jedna ze szklarni jest zwana “domem viktoriańskim”, gdzie rośnie gigantyczna lilia wodna  – Victoria cruziana – Wiktoria parańska, pochodząca z Paragwaju i północnej Argentyny     W  ogrodzie rośnie od 1953 roku.

 

Liście tej rośliny mają średnicę 1,40 m, nieco mniejszą niż liście Victoria amazonica z Brazylii. Kwiaty rozwijają się tylko  przez dwie noce, najpierw są czysto białe,  a w drugą dobę  różowe.

 

Pływając  liście ogromnych rozmiarów Victoria cruziana  są dużej wyporności, na tyle, że potrafią utrzymać nawet małe dziecko.

 

W basenie rosną też różne gatunki grzybieni – z rodzaju Nymphaea

W przejściach obok basenu rozrastają się pnącza z bardzo kolorowymi kwiatostanami

 

 

Aristolochia arborea – gatunek rośliny występujący naturalnie w Gwatemali oraz południowej części Meksyku, przypominający grzyby.

Echinodorus  cordifolius  – Żabienica sercolistna rosnąca emersyjnie

 

Anubias gigantea

Lotos – Nelumbo nucifera  wieloletnia roślina rośnie dziko w Azji.

 

W odróżnieniu od znanych nam lotosów akwariowych  roślina wypuszcza wszystkie liście oraz kwiaty nad wodę.

 

Grzybieńczyki z białymi kwiatami wiec jest to gatunek Nymphoides hydrophylla

Żółte kwiaty wypuszczone ponad wodę to roślina zwana  Zosterella dubia

 

Docieramy do działu akwarystycznego gdzie w pięciu  akwariach pokazane są, uporządkowane według kontynentów, rośliny wodne i bagienne oraz niektóre ryby z tego samego regionu. Sala z akwariami może być  wykorzystana  na przerwę i na odpoczynek. Niestety ale oświetlenie zbiorników lampami o żółtej poświacie nie pozwoliło na dogodną obserwację oraz zrobienie dobrych zdjęć.

 

Azja

Afryka

Ameryka

Australia

Zbiornik ozdobny

Ostatnia szklarnia to  kaktusy pochodzącego z kontynentu amerykańskiego, a także  z pustyń Afryki.

 

 

 

W Parku  Sanssouci znajduje się wiele fontann które miały być zasilane wodą ze zbiornika na szczycie wzniesienia.  Woda z rzeki Hawela miała być transportowana na górę przy użyciu koni i wiatraków.

Sanssouci –  rokokowy pałac Hohenzollernów,  wzniesiony w latach 1745–1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego.

 

Neue Kammern – barokowy pałac w parku Sanssouci wybudowany w 1745 r. na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wielkiego , pierwotnie spełniał role oranżerii.

Neue Kammern – widok z tyłu.

 

Nowa Oranżeria  to  neorenesansowy pałac w północnej części parku Sanssouci wybudowany w latach 1851–64 na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV.

Pawilon chiński wybudowany w parku w latach 1755-64

Nowy Pałac zbudowany w latach 1763-69 na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego.  W latach 1871-1918 pełnił funkcję rezydencji cesarskiej.

 

Obecnie od 2008 roku w pałacu mieści się muzeum.

 

Poczdam to zielone płuca Berlina, gdzie znajduje się bardzo dużo parków i ogrodów. Jednym z nich jest Park Sanssouci,  gdzie na niewielkim obszarze pośród drzew i alejek wybudowano około 12 obiektów ściągających turystów z całego świata. Poczdamski zespół parkowo-pałacowy wpisany jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.