V Jubileuszowe Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie

0

 

V JUBILEUSZOWE SYMPOZJUM AKWARYSTYCZNE
ŻYCHLIN 27-28.06.2015

 

 

0

W dniu 27-28.06.2015 w Żychlinie w budynku Urzędu Gminy odbyło się piąte jubileuszowe Sympozjum Akwarystyczne.

o

   Przybyłych gości powitali Agnieszka i Krzysztof Tomaszewscy właściciele Sklepu Internetowego OYA.pl, którzy są organizatorami tej imprezy odbywającej się w Żychlinie po raz piąty.
Na wstępie organizatorzy podziękowali przede wszystkim sponsorom oraz patronatom za wsparcie, rozwój oraz promocję Sympozjum.
Patronat honorowy objął Wojewoda Łódzki oraz Płocki i Warszawski Ogród Zoologiczny.
Patronami medialnymi tej imprezy były: Magazyn Akwarium, Rynek Zoologiczny, TVP Łódź, e-Kutno.pl oraz akwa-mania.mud.pl
Sponsorami sympozjum byli: JUWEL, Tönsmeier, Vision, MPTrans, Masarnia Zduny, Piekarnia Krośniewice, Zoo-Fokus, ZOOLEK, Hagen

Wszystkie poprzednie spotkania miały charakter imprezy jednodniowej. Piąte sympozjum trwające dwa dni odbyło się pod hasłem „Rośliny kontra ryby”. Pierwszy dzień poświecono tematyce roślinnej natomiast w niedzielę królowały zagadnienia dotyczące ryb nie tylko akwariowych.

1

Żychlińska akwarystyka ma swoją małą historię, co zostało wspomniane, albowiem w latach osiemdziesiątych powstaje tam Oddział Polskiego Związku Akwarystów, którego byli członkowie uczestniczyli w tamtejszych spotkaniach i wystawach oraz są nadal czynnymi akwarystami i przybyli także na spotkanie obecnie organizowane.

n1

  pod
Organizatorzy postanowili że w czasie trwania imprezy podziękują w szczególny sposób gościom, którzy wspierali to sympozjum od początku jego istnienia. Jako pierwsi otrzymali takowe podziękowanie Państwo Jadwiga i Krzysztof Kelmanowie oraz akwa-mania.w1

 

Pierwsza prelekcja była poświęcona roślinom pływającym. Błażej Berner omówił wpływ roślin pływających na ryby i środowisko w akwarium. Przybliżył takie rośliny jak: Rzęsa, Salwinia, Paprotnica, Limnobium i Pistia.

 

w2

Drugie wystąpienie dotyczyło budynku Akwarium w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Przedstawił je Grzegorz Czarnecki, omawiając krótką historię budynku akwarium oraz plan i przebudowę do dnia dzisiejszego.

 

w2a

Okazuje się że obecnie w akwarium będzie wyeksponowanych tylko sześć zbiorników wystawowych z czego trzy morskie. Zbiorniki słodkowodne to istniejące już wcześniej paludarium w którym mieszkają Arapaimy, zbiornik dla płaszczek, które będzie można obserwować z góry oraz trzeci największy zbiornik o wymiarach 1100 x 100 x 170 cm jako akwarium roślinne z rybami kąsaczowatymi z Ameryki Południowej. Ponadto trzy zbiorniki morskie z rafą koralową, błazenkami oraz konikami morskimi. Planowany termin otwarcia ekspozycji to wrzesień 2015.

w3

Czy akwarium może być dziełem sztuki to temat, którym zajął się Ryszard Kamiński z Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego.

w3a

Pan Ryszard Kamiński poprzez omówienie różnego rodzaju stylów panujących w akwarystyce, przedstawił w jaki sposób zmieniają się sposoby kreowania wnętrza zbiornika akwariowego na przestrzeni kilkunastu lat. Omówił on zbiorniki „biotopowe”, środowiskowe, holenderskie, japońskie – iwagumi, ryboku i mizube, doszukując się elementów dzieła sztuki albowiem jak się okazuje z definicji takowymi są.

n2

W przerwie między wykładami kolejne podziękowania dla firm oraz osób wspierających sympozjum. Przedstawiciel firmy JUWEL odebrał takowe podziękowanie.

n3

Pan Roman Pawlak, który we wszystkich sympozjach brał udział jako prelegent.

n4

Podziękowanie dla Pani Hani Stepnowskiej, wydawcy Magazynu Akwarium oraz Zeszytów Akwarystycznych

f4

Podczas przerw można było otrzymać darmowe egzemplarze czasopism: Magazynu Akwarium oraz Zeszytów Akwarystycznych

w4

Kontynuując tematykę roślinną Przemek Bożek omówił nowości roślin in vitro firmy Masta. Przedstawił on kilka gatunków Ludwigi, Rotali, Amani, Hygrophili, Bacopy oraz innych roślin, które obecnie są rozmnażane i wprowadzane do sprzedaży w firmie Masta.

n5

Kolejne podziękowanie dla Burmistrza miasta Żychlina. Witając wszystkich, burmistrz wyraził zadowolenie z pobytu właśnie w Żychlinie tylu wspaniałych gości.

w5

Patryk Wiśniowski omówił w jaki sposób zakłada się nano akwarium na bazie artykułów firmy Dennerle. Wywiązana dyskusja po tej prezentacji miała dużo krytycznych uwag co do stosowania tego rodzaju oraz sposobu ich użycia artykułów w nano akwarystyce.

n

W pierwszym dniu cześć nagród rozlosowano według numerów z listy obecności. Pula nagród przygotowanych przez sponsorów była dość duża. Sponsorami nagród byli JUWEL, ZOOLEK, ZOO-FOKUS, HAGEN, W pierwszej wersji ogłoszono konkurs jednak z braku chętnych postanowiono przekazać akwarium JUWEL vio40 wraz z częścią preparatów do przedszkola w Żychlinie. Swoją pomoc w założeniu i opiece nad tym akwarium zaoferował Krzysztof Tomaszewski.

 

f1

W przerwach można było zobaczyć nowości firm które wystawiły swoje stoiska. Sklep oya.pl zaprezentował produkty firmy JUWEL. Naturalną reklamą firmy było akwarium w którym pływały ryby z Jeziora Wiktorii.

r

Pundamilia nyererei

f2

Kolejne stoisko to firma Hagen.

w6

Właściciel firmy ZOO-FOKUS – Cezary Skatulski, zaprezentował szereg artykułów SEACHEM, które przeznaczone są do opieki nad akwarium słodkowodnym jak i morskim.

f3

Po wykładzie na przerwie natychmiast wzrosło zainteresowanie artykułami firmy SEACHEM. Obsługa stoiska firmy ZOO-FOKUS miała więc pracowite przerwy.

w7

Choroby krewetek akwariowych z rodzaju Caridina i Neocaridina. Temat ten przedstawił Rafał Maciaszek. Artykuł ten można przeczytać także w najnowszym numerze Magazynu Akwarium.

n15

Wszyscy prelegenci otrzymali pisemne podziękowanie oraz upominek od sponsorów.

n16

Kolejna pula nagród trafiła do tych którzy byli tylko w sobotę.

n17
 

  zbsWspólne zdjęcie zakończyło część oficjalną pierwszego dnia sympozjum.
 

o1

Na zakończenie dnia właściciele sklepu OYA.pl Agnieszka i Krzysztof Tomaszewscy zaprosili gości na kolacje.

o2

Wszyscy chcieli zobaczyć nowe akwarium Krzysztofa, które ma 3 tysiące litrów wody.

o3

Wspólna kolacja przeciągnęła się przy rozmowach akwarystycznych do późnych godzin wieczorowych. Dla gości podano kiełbaskę i kaszaneczkę z grilla oraz wyśmienitą zalewajkę. Tak właśnie spędziliśmy wieczór w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

 

NIEDZIELA

wn1

Jako pierwszy prelegent w niedzielny ranek wystąpił Krzysztof Kazuń z Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej „Animalian” Omówił on tematykę profilaktyki w akwarystyce.

wn2

Kolejny prelegent Wojciech Górecki również z Towarzystwa „Animalian” omówił stymulatory odpornościowe stosowane w profilaktyce chorób ryb.

n21

Najmłodsi uczestnicy sympozjum otrzymali prezenty.

n22

Po najmłodszych przyszedł czas na najstarszych albowiem zostali poproszeni mieszkańcy Żychlina.

n23

Wśród akwarystów z Żychlina znaleźli się właśnie tacy, którzy byli członkami Polskiego Związku Akwarystów i brali czynny udział w rozwoju akwarystyki w Żychlinie.

wn3

Roman Pawlak omówił temat „Embriogeneza endemicznych pielęgnic z Jeziora Malawi”wn4a

 

Dyrektor Płockiego Ogrodu Zoologicznego – Krzysztof Kelman przybliżył wszystkim plany oraz stan realizacji ekspozycji akwarystycznej”Wody Świata” Wymieniona ekspozycja to szereg zbiorników akwariowych ukazujących ryby ze wszystkich zakątków świata. Rozpoczynać będzie się na rybach naszych wód a kończyć na zbiorniku morskim z rekinami. Prace nad nowym akwarium rozpoczęły się w 2014 a termin zakończenia robót budowlanych to kwiecień 2016 roku. Ekspozycja powinna być udostępniona dla publiczności we wrześniu 2016 r.

wn4

W drugiej części swojego wystąpienia Krzysztof Kelman, zapoznał wszystkich z wieloma mało znanymi rybami z rodziny Godeidae oraz czynną ochroną ryb żyworódkowatych w Polsce i na Świecie.

wn5

Jak zbudować ekonomiczny zbiornik 3000 litrów ?
Krzysztof Tomaszewski omówił w jaki sposób został zrealizowany jego plan postawienia dużego zbiornika dla dużych ryb.

a

Omawiany zbiornik o pojemności 3000 litrów ma wymiary wewnętrzne 412 x 100 x 80cm. W zbiorniku zastosowano filtrację wewnętrzną. Jest to sześć filtrów JUWEL XL (JUMBO), które rozmieszczone są po trzy na krótszych bokach. Dodatkowo zastosowano dwa falowniki w celu lepszej cyrkulacji wody.

a1

Jako dekoracje zastosowano jeden centralny duży korzeń, kilka mniejszych oraz żwir i większe kamienie. Oświetlenie tego akwarium to cztery lampy 20W (diody mocy LEED CREE)

a5

Ogrzewanie jest to rurka grzewcza rozmieszczona na dnie zbiornika i podłączona pod system domowego centralnego ogrzewania. Akwarium posiada praktycznie tylko jedną przednią szybę dzieloną.

a3

Mieszkańcami tego zbiornika są duże pielęgnice. Para pielęgnic Parachromis dovi, które mają już młody narybek a na kamieniu samica znowu składa ikrę.

r1

Samiec Parachromis dovi

r2

W akwarium znajduje się dwie pary Cichlasoma festae

r3

Jedna para Parachromis motaguensis

r4
r5

Jeden Osphronemus gorami

r6

Cztery sztuki Lepisosteus oculatus

r7

Dwie pary Amphilophus citrinellus z których jedna wychowuje obecnie młode.

a4

Oświetlenie tego akwarium to cztery lampy 20W (diody mocy LEED CREE) Lampy są zamocowane w pokrywach a ich rozmieszczenie rozplanowano w ten sposób aby ryby miały strefy jasne oraz strefy cienia. Boki zbiornika są przyciemnione aby zastosowane filtry wewnętrzne pozostawały w ukryciu. Oświetlenie ma zastosowany system sztucznego świtu i zmroku.

wn5a

Właśnie kolejny wykład był poświęcony oświetleniu akwarium diodami Leed. Omówione zostały także lampy zastosowane w akwarium 3000 litrów.

wn6

Na temat odłowu ryb w Urugwaju opowiedział Piotr Jędrychowski. Sprawozdanie z wyprawy oraz szereg zdjęć można zobaczyć na forum Cichlidae w wątku: Urugwaj – jakieś 13 000 km od domu

n18

Wszyscy uczestnicy sympozjum otrzymali prezenty.

wn7

Andrzej Nowicki zaprezentował nam swoje dyskowce dzikie oraz hodowlane. Omówił ich środowisko naturalne, poszczególne gatunki i formy barwne oraz opiekę nad nimi i ich rozmnażanie.

wn8

W ostatniej prelekcji Grzegorz Czarnecki z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego postarał się odpowiedzieć na pytanie czy możliwa jest hodowla rekinów w akwariach domowych. Okazuje się że niektóre gatunki możemy bez problemu mieć w swoich domach.

n19

Podziękowanie dla firmy ZOOLEK, która była jednym z fundatorów nagród.

n20

Andrzej Nowicki podarował Agnieszce i Krzysztofowi Tomaszewskim książkę swojego autorstwa o dyskowcach.

 

  zbnWspólne zdjęcie zakończyło V jubileuszowe sympozjum akwarystyczne w Żychlinie.

 

 
 

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.