VIII Spotkanie Tanganickie

0

VIII SPOTKANIE TANGANICKIE

1

   W dniach 26-27.04.2014 odbyło się Spotkanie Tanganickie przeprowadzone w Centrum Konferencyjnym OPTIMA w Krakowie. Organizatorem spotkania była firma Tropheus Tanganika.

4

   Oczywiście wcześniejsze przygotowania spowodowały że przybyli goście i uczestnicy spotkania mieli przygotowane wizytówki, które otrzymywali po wpisaniu się do księgi pamiątkowej Spotkań Tanganickich.

2

Marta i Robert Mierzeńscy prowadzą od 11 lat firmę Tropheus Tanganika, która zajmuje się bezpośrednim importem ryb z Afryki. Od 2007 roku wydają pismo o nazwie Tanganika Magazyn w cyklu półrocznym. Firma przez nich prowadzona jest także bezpośrednim przedstawicielem na Polskę, pokarmów akwarystycznych NATUREFOOD. To właśnie Marta i Robert rozpoczęli w 2007 Spotkania Tanganickie, które stały się cykliczną, coroczna imprezą odbywająca się w okresie wiosennym. Dzięki nim akwaryści, którzy przybywają coraz liczniej z Polski oraz z zagranicy mogą spotkać bardzo ciekawe i interesujące osoby ze świata naukowego poświęconego tematyce fauny i flory Jeziora Tanganika, a w ostatnim czasie tematyka ta jest wzbogacona w prelekcje o pielęgnicach z innych biotopów Afryki i Ameryki Południowej.

3

Na tegoroczne spotkanie tanganickie przybyło bardzo dużo uczestników z całej Polski oraz wielu gości zagranicznych. Przyjechali akwaryści z Holandii, Danii, Szwajcarii, Austrii, Serbii, Czech i Słowacji.

5

Marta i Robert Mierzeńscy po przywitaniu gości oraz uczestników spotkania, przedstawili program oraz przebieg całej imprezy. Przedstawili także sponsorów bez których pomocy, przeprowadzenie tego spotkania było by raczej niemożliwe. W kolejności alfabetycznej : AKWARYSTYCZNY 24, AQUA EL, AQUA MAG, AQUANETTA, AQUA NOVA, BADIS, HASSAR, MHK, RYBARIUM, MIX ANIMALS, NANO STUDIO ART, SKALAR, TROPICAL, ZOOLEK

anThomas Andersen urodzony w 1974 roku w Aarhus, w Danii, a obecnie mieszka w Skanderborg z żoną i dwójką dzieci. Thomas jest akwarystą od wczesnego dzieciństwa, a swoje pierwsze pielęgnice dostał w wieku dziesięciu lat. Bardzo szybko zaczął interesować się rybami z jeziora Tanganika. Przez ponad 20 lat utrzymuje w swoich akwariach większość gatunków muszlowców i szczelinowców, Tropheus itp. specjalizuje się w pielęgnicach piaskowych z jeziora Tanganika. W ciągu ostatnich 6-7 lat obiektem jego zainteresowań stały się się gatunki Xenotilapia występujące w głębinowych warstwach jeziora, a także interesują go inne gatunki głębinowe takie jak: Trematocara, Bathybates i różnych Limnochromini. Obecnie utrzymuje zbiorniki z około 7000 litrów wody.

a

Pierwszy temat – Thomas Andersen (Dania) – „Plemię Limnochromini z jeziora Tanganika”. Tłumaczeniem zajął się Michał Dabrówka.
Po krótkim omówieniu tej grupy ryb oraz ich klasyfikacji omówił poszczególne gatunki obrazując wszystko zdjęciami. Wszystkie te gatunki zostały szczegółowo omówione pod względem identyfikacji, występowania, utrzymania w akwarium oraz rozmnażania. Okazuje się że nie wszystkie gatunki są dobrze znane i zbadane pomijając dokładne opisy.

 

 

kon

Podczas przerw pomiędzy wykładami zorganizowano konkursy z nagrodami. Chętni którzy chcieli startować rozwiązywali testy z pytaniami, które były przygotowane w języku polskim i angielskim. Pierwszy konkurs dotyczył ogólnej tematyki o pielęgnicach składał się z dziesięciu pytań do których należało wybrać jedną z trzech odpowiedzi.

 

1. Co przedstawia zamieszczone poniżej zdjęcie?
kk
A – Rakowate zmiany w obrębie głowy
B – Wyspecjalizowany otwór gębowy
C – Aparat kopulacyjny u ryb z rodziny Phallostethidae
D – Początek zmian w obrębie morfologii głowy u młodego przedstawiciela flądrowatych

2. Nazwa pielęgnicy Alcolapia alcalica wzięła się od ?
A – Sposobu preparacji pierwszych osobników w alkoholu
B – Od środowiska ich życia – bardzo zasadowych wód, o wysokim pH
C – Od miejscowości gdzie odłowiono pierwsze osobniki – Alco
D – Radosnej twórczości osoby opisującej tej gatunek;)

3. Cenote to ?
A – Leje i studnie krasowe, charakterystyczne dla płw. Jukatan
B – Krótkie i wąskie progi skalne
C – Potoczna nazwa stosowana wobec największych przedstawicieli afrykańskich tilapii
D – Specjalistyczna sieć skrzelowa do odłowu głębinowych ryb

4. Jaki z poniższych czynników powoduje lepsze wybarwienie koloru czerwonego u ryb, dodatkowo poprawiający zabarwienie mięsa ?
A – Duży nurt, stymulujący rozwój mięśni i płetw
B – Dieta bogata w skorupiaki
C – Naświetlanie ryb promieniowaniem UV-B
D – Nie ma takiego czynnika

5. Jedna z pierwszych nazw handlowych dla Apistogramma baenschi, Apistogramma sp. „Inka50” wzięła się od:
A – Ówczesnej ceny – 50 dolarów za sztukę
B – Długości dorosłej samicy – 50 mm
C – Ilości sztuk w pierwszym imporcie
D – Z powodu charakterystycznego ułożenie plam na boku ryby, przypominającego cyfrę „50”

6. Za najmniejszą pielęgnicę z Ameryki Centralnej uważa się ?
A – Cryptoheros sp. „Honduran Red Point”
B – Archocentrus centrarchus
C – Cryptoheros nigrofasciatus
D – Apistogramma Corelli

7. Za najmniejszą pielęgniczki obecnie uznaje się ?
A – Apistogramma angayuara
B – Apistogramma trifasciata
C – Apistogramma uaupesi
D – Apistogramma sp. „Minima”

8. Barwniaki z rodzaju Pelvicochromis powinny mieć dietę zbliżoną do diety:
A – Apistogramma – powinna zawierać dużą ilość drobnego planktonu
B – Tropheus’ów – powinna zawierać dużą ilość pokarmów roślinnych
C – Małych gatunków Crenicichla – powinna zawierać dużą ilość skorupiaków i małych rybek
D – Nie mają specjalnych preferencji pokarmowych – mogą jeść wszystko

9. Liczba gatunków Haplochromini w j. Wiktorii przed introdukcją okonia nilowego była szacowana na:
A – 100
B – 300
C – 500
D – 1000

10. Która z poniższych pielęgnic zamieszkuje wody słonawe ?
A – Apistogramma combrae
B – Iranocichla hormuzensis
C – Herichthys bartoni
D – Pelvicochromis pulcher

(Sprawdź swoje wiadomości, a wyniki testu znajdziesz tutaj))

 

 

ko1n

 

Naprawdę warto było wziąć udział konkursie, gdyż nagrody przygotowane przez sponsorów były bardzo bogate.

busHeinz Büscher urodził się w dniu 18 kwietnia 1942 roku w Bielefeld (Niemcy). Już w latach szkolnych udzielał się w pracowni biologii tropikalnych ryb słodkowodnych. Nie ma tytułu naukowego – a mimo to jest osobą kontaktową dla naukowców z całego świata, jako ekspert od pielęgnic. Pracował aż do emerytury w Sandoz, a później w Novartis w laboratorium biologii będąc zaangażowany w badania środków przeciwalergicznych i leków przeciwbólowych. Heinz Büscher od 1981 roku brał udział sumie w 30 wyprawach do Afryki nad jezioro Tanganika, a jego praca przyczyniła się znacząco do zrozumienia fauny jeziora Tanganika. Owocem jego prac jest około 80 publikacji a on sam odkrył ponad 15 nowych gatunków, z których dwanaście opisał naukowo jako nowe. Na jego cześć Neolamprologus buscheri otrzymał swoja nazwę. Na pierwszym planie w jego licznych popularnych publikacjach naukowych są sposoby karmienia, ekologia reprodukcji i zachowania społeczne tych ryb. W wielu podwodnych filmach udokumentował nieznane zachowania ryb w jeziorze Tanganika. Oprócz swojej pracy na terenie w Zambii, Tanzanii i Konga prowadzi obserwacje i badania ryb w swoim akwarium w piwnicy jego domu. Heinz Büscher ” jest doskonałym przykładem znaczenia indywidualnej inicjatywy w dziedzinie badań naukowych.

b

Druga prelekcja to film z komentarzem autora „na żywo”, który zaprezentował Heinz H. Büscher (Szwajcaria) – „Rośliny wodne jeziora Tanganika”. Tłumaczeniem zajął się Piotr Koba. Przez wiele lat akwaryści byli przekonani że akwarium z rybami tanganickimi nie powinno posiadać roślin i powinno być urządzone jako skaliste. W Tanganice jest osiem gatunków roślin wyższych. Rośliny rosną raczej w płytszych partiach przybrzeżnych. Wiele z tych roślin wygląda zupełnie inaczej niż w naszych akwariach

b19

Wszyscy wykładowcy biorący udział w spotkaniu otrzymali od organizatorów pamiątkowe upominki.

ko1

Przygotowaniem oraz prowadzeniem konkursów zajęli się: Marcin Kamiński (Makami) oraz Michał Dąbrówka (Vepsik). W pierwszym konkursie zwycięzca zdobył 8 punktów na 10, drugie miejsce 6 punktów, natomiast trzecie miejsce to pięć osób, które otrzymały po 5 punktów. Spośród nich została rozlosowana trzecia nagroda.

ko1a

I miejsce – Rafał Stawowy

ko1b

II miejsce – Przemysław Pigoń

ko1c

III miejsce – Grzegorz Sobolewski

mi

lek. wet. PIOTR MIĘDŁA Ukończył Wrocławski Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Specjalista chorób ryb. W swej pracy zawodowej łączy doświadczenie i wiedze zdobytą podczas studiów i specjalizacji z wieloletnim stażem akwarysty. Służy swoją wiedzą zarówno hobbystom, jak i sklepom, hurtowniom czy profesjonalnym hodowcom. Członek Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej „Animalian”, którego celem jest wspieranie oraz rozwój inicjatyw związanych z rozwojem i doskonaleniem zasad działania branży zoologicznej.

m Piotr Międła (Polska) – w swoim wykładzie zatytułowanym „Choroby ryb, kilka faktów i mitów” poruszył bardzo wiele praktycznych kwestii dotyczących naszych ryb, które niejednokrotnie zapadają na różnego rodzaju choroby a ich zdiagnozowanie nie jest wcale takie proste.

 

m8 W drugiej części swojego wystąpienia pokazał filmy wykonane pod mikroskopem ukazujące różnego rodzaju organizmy żyjące w osadach dennych a mogą być wzięte za twory chorobotwórcze ryb i utrudniać diagnostykę chorób ryb.

6 Podczas organizowanych przerw można było zobaczyć wystawę fotografii przyrodniczej, którą zorganizował Zbigniew Hudobski. Obrazy te można było nabyć na miejscu. Można je także zamówić na stronie: Fotografia przyrodnicza7 Do nabycia były pokarmy dla ryb: słodkowodnych, morskich, krabów i krewetek firmy Naturefood, której bezpośrednim dystrybutorem jest Firma Tropheus Tanganika.   Można było nabyć także pokarmy firmy „Discusfood”, których dystrybutorem w Polsce jest firma „MIXANIMALS”.   Swoje produkty zaprezentowała także firma AQUNETTA z Krakowa.

amGościem honorowym tegorocznej edycji Spotkania Tanganickiego był   Evert van Ammelrooy.

Evert van Ammelrooy (ur. 1974) w Dordrecht w Holandii zokladka_14afascynowany hodowlą tropikalnych ryb już od dzieciństwa. Fascynują go pielęgnice z jeziora Tanganika. Evert od 2000 roku odwiedził jezioro dwanaście razy wykonując ponad 400 nurkowań. Evert specjalizuje się w nurkowaniu głębokościowym, czasami również w nocy, a większość jego nurkowań była poniżej 40 metrów. Zaobserwował i sfotografował wiele gatunków nigdy nie widzianych żywych, wśród nich Xenotilapia nigrolabiata „Red Princess ‚, X. caudafasciata, Reganochromis calliurus, Bathybates Ferox i Limnochromis staneri.

 W 14 numerze Tanganika Magazyn można przeczytać jego artykuł o wyprawie do Tanzanii. Najnowszy jak i pozostałe numery czasopisma były do zakupienia w czasie trwania spotkania.

ko2n

Nagrody oczekujące na zwycięzców w konkursie tanganickim.

Drugi test konkursowy był o Tanganice.

 

1. Ryby, które odbywają tarło w płytkich, piaszczysto-kamiennych odcinkach rzek lub jeziorach w strefie przybrzeżnej o piaszczysto-kamienistym podłożu to:
A – Ryby fitofilne
B – Ryby litofilne
C – Ryby pelagofilne

2. Specjalne otwory w osłonach jajowych, przez które plemniki przechodzą do przestrzeni okołożółtkowej, to:
A – Glubuliny
B – Mikropyle
C – Blastomery

3. Limnochromis staneri występuje:
A – Na obszarze całego jeziora
B – W zachodniej i północnej części jeziora
C – Tylko w południowej części jeziora, Zambia

4. Grupy organizmów mające wspólnego przodka, to:
A – eurofagi
B – monofagi
C – klady

5. W nazwie gatunku exLamprologus caudopunctatus drugi człon nazwy, oznacza:
A – czarny punkt
B – tęczowa płetwa
C – kropkowany ogon

6. Jezioro Tanganika zaliczane jest do jezior (ze względu na pochodzenie):
A – wulkanicznych
B – polodowcowych
C – tektonicznych

7. Zjawisko występowania w obrębie populacji organizmów określonego gatunku form barwnych, to:
A – syntop
B – polichromatyzm
C – polimorfizm

8. Biologiczna powłoka porastająca skały obejmująca glony oraz towarzyszące im bezkręgowce i osady, nazywana jest:
A – aufwuchs
B – detrytus
C – algearia

9. Strategia rozrodcza polegająca na braku wybiórczości w kontaktach seksualnych, to:
A – hermafrodytyzm
B – ontogeneza
C – promiskityzm

10. Ryby, które składają jaja w obcych gniazdach jak kukułki, to:
A – Synodontis multipunctatus
B – Lobochilotes labiatus
C – Petrochromis fasciolatus

 

(Sprawdź swoje wiadomości, a wyniki testu znajdziesz tutaj))

lamAnton Lamboj urodził się 1956 roku,, akwarystą jest od dziesiątego roku życia. Od 1980 roku zaczął się interesować pielęgnicami z Afryki Zachodniej i Środkowej. To zainteresowania doprowadziły go w 1988 roku na początek swojej edukacji akademickiej na Uniwersytecie w Wiedniu, którą kontynuował przy jednoczesnym wykonywaniu pracy w pełnym wymiarze czasu. Tytuł magistra otrzymał w 1993 a doktorat w 1997 roku. Obie prace koncentrowały się na systematyce pielęgnic Afryki Zachodniej. Jednocześnie pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Wiedniu ucząc biologii ogólnej ryb. Dodatkowo pracuje nad systematyką i biologią ewolucyjną pielęgnic z wykorzystaniem morfologii i anatomii, w połączeniu z badaniami molekularnymi. Brał udział w 13 wyprawach naukowych do Afryki. Jest autorem ponad 100 prac (zarówno akademickich jak i hobbystycznych) w sześciu językach, w tym dwóch książek . Powyższe osiągnięcia, w połączeniu z licznymi prezentacjami przeprowadzonymi w różnych krajach są oznaką jego kompetencji naukowych w dziedzinie akwarystycznej przy omawianiu zachodnich pielęgnic afrykańskich.

l

Anton Lamboj (Austria) – ” Kolumbia: Rejon Macarana usytuowany na południowy wschód od Bogoty, nie eksplorowany od 50 lat”  Wykład tłumaczył Piotr Koba

 

l32

Charakterystyczne dla tego regionu są rośliny wodne z rodziny Podostemaceae występujące w szybko płynących wodach z dużą zawartością tlenu. W czasie pory suchej rośliny te są zielone natomiast w porze deszczowej stają się krwisto-czerwone tworząc piękne kolorowe dywany.

l31

Rośliny te to Macarenia clavígera – są bardzo delikatne i nie da się ich utrzymać w akwarium ze względu na ich wymagania.

l1

Na zakończenie swojego wykładu Anton zaprezentował w jaki sposób odbywa się transport ryb z dalekich wypraw. Kiedyś były stosowane plastikowe worki lub pojemniki ale przeżywalność ryb była mało zadowalająca, obecnie stosuje się specjalne woreczki z tworzywa tgzw. „worki oddychające” Tworzywo z którego są wykonane woreczki pozwala na przenikanie tlenu do wody a wydalanie dwutlenku na zewnątrz. Po napełnieniu worka i umieszczeniu ryby zawiązujemy go tak aby pozostawić w nim tylko wodę, bez powietrza.

l2

Woreczki te produkuje firma „Kordon”, a w Polsce możemy je zakupić w sklepie „akwarystyczny 24”

ha

  Krzysztof Haja – jak sam siebie nazywa jest entuzjastą akwarystycznym. Od 25 lat planował wyjazd do Afryki nad jezioro Wiktorii, zainspirowany książką Krzysztofa Wiecheckiego – Endemiczne pielęgnice wielkich jezior Afryki. Druga inspiracja to artykuł Mirosława Cellera – Haplochromis burtoni w czasopismie „AKWARIUM” z 1987 roku. W tym roku udało mu się spełnić swoje marzenia oraz plany i wyjechać wraz z rodziną nad Jezioro Wiktorii.

h

Krzysztof Haja „Sendog” (Polska) – Tanzania 2014 – pielęgnice Jeziora Wiktorii z rejonu Mara. Krzysztof opowiedział o swoim wjeździe nad jezioro Wiktorii oraz obserwacjach ryb, które przez miejscową ludność bez względu na gatunek są nazywane po prostu Furu.
Wybrane fotki to tylko niewielka ilość tych które autor pokazał obrazując swoja wyprawę.

 

ko2W pierwszym konkursie tanganickim wzięło udział 23 osoby.
I miejsce zajął Przemysław Pigoń (po lewej), II miejsce – Adam Molin (na środku), III miejsce – Gosia Bruzio (po prawej)

 

Wizyta w firmie Tropheus Tanganika

Wieczorne spotkanie integracyjne

 

DZIEŃ DRUGI SPOTKANIA

8

 

krRené Krüter – pionier w zakresie utrzymywania i hodowli ryb, poświęcił część swojego życia na studiowanie zwyczajów pielęgnic z Tanganiki. Jego prace bezpośrednie nad jeziorem Tanganika wraz z zespołem doprowadziły do opracowania metod wyławiania oraz aklimatyzacji ryb z dużych głębokości, zmniejszając do minimum straty w poławianych i transportowanych rybach. Jako miłośnik i hodowca ryb, Krüter zrealizował swoje zawodowe marzenia w 1988 roku, kiedy zdecydował się rozpocząć działalność eksportową poprzez firmę MJ Krüter Tropicals. Zaczął współpracę z eksporterami z Zambii i Konga i ostatecznie rozprowadzał ryby na cały świat. Obecnie Krüter jest dyrektorem Japonia Pet Products UE. Jego zainteresowania to obserwacja i rozmnażanie pielęgnic i sumów z jeziora Tanganika. Jego pasja do pielęgnic doprowadziła do kolejnych wypraw nad jezioro Tanganika przez 7 lat. Oprócz swojej pracy z pielęgnicami Krüter jest hodowcą hiszpańskich ras gołębi, hoduje także żaby i krewetki karłowate.

k

Rene Krűter (Holandia) – Sekrety rozmnażania tanganickich niepielęgnicowatych (Synodontis, Lamprichthys, a także kraby i inne)
Wykład tłumaczył Michał Dąbrówka

 

ko3n

Liczne nagrody przygotowane więc czas na drugi konkurs o pielęgnicach, który składał się z sześciu pytań:

1. Za największą pielęgnice uważana jest ?
A – Cichla ocellaris
B – Caquetaia umbrifera
C – Parachromis dovii
D – Parachromis managuensis

2. Która z poniższych grup pielęgnic jest najlepiej przygotowana do życia w bystrzach pielęgnic z Ameryki Środkowej ?
A – Petenia splendida, Parachromis dovii, exCichlasoma urophthalmus
B – Hyposphrys nicaraguensis, Netroplus nematopus, Rocio octonal
C – Theraps irregularis, Tomocichla tuba, Paracentroplus gibbiceps
D – Thorichthys pasionis, Cryptoheros nanoluteus, Archocentrus spinosissimus

3. Litofilność to inaczej ?
A – Składanie ikry w/na kamienistym substracie
B – Gniazdo tarłowe w kształcie krateru
C – Określenie na ryby żyjące wśród skał
D – Określenie na ryby żyjące w jaskiniach

4. Jaka pielęgnica poluje na swoje ofiary kładąc się na dnie udając martwą i zmienia ubarwienie ?
A – Nimbochromis livingstonii
B – Crenicichla notophthalmus
C – Parachromis motaugensis
D – Neolamprologus obscurus

5. Ziemiojady oddzielają „interesujące” dla nich frakcje pokarmu za pomocą
A – Języka
B – Zębów gardłowych
C – Skrzeli
D – Płetw brzusznych

5. Co to za pielęgnica ?
kk1
A – Apistogramma borelli
B – Cryptoheros nanoluteus
C – Etroplus maculatus
D – Bujurquina vittata

 

(Sprawdź swoje wiadomości, a wyniki testu znajdziesz tutaj))

bu

Heinz H. Büscher (Szwajcaria) – Domy z drugiej ręki – pielęgnice żyjące w muszlach ślimaków w jeziorze Tanganika, film z komentarzem autora „na żywo”

 

ko4n

Drugi konkurs tanganicki, składał się z pięciu pytań:

1. Zjawisko emisji fal świetlnych przez ciała, wywoływane inna przyczyną niż rozgrzanie ich do odpowiednio wysokiej temperatury, to:
A – luminancja
B – refrakcja
C – halogenia

2. Wydajność połowów ryb w Jeziorze Tanganika wynosi, około:
A – 200 tys. ton rocznie
B – 50 tys. ton rocznie
C – 375 tys. ton rocznie

3. Ile procent światowych zasobów słodkiej wody gromadzi Jezioro Tanganika:
A – 17
B – 28
C – 9

4. Sensory znajdujące się pod oczami, które pomagają rybom znaleźć skorupiaki i inne bezkręgowce w mulisto-piaszczystym podłożu, to charakterystyczna cecha:
A – Auchenoglanis occidentalis
B – Triglachromis otostigma
C – Trematocara variabile

5. U piskorza Missurnus fossilis występuje rzadko spotykana zdolność:
A – tzw. oddychania jelitowego
B – wykrywania pokarmu za pomocą impulsów elektr.
C – przetrwania pory suchej w naturalnym kokonie z wydzieliny jelita

 

(Sprawdź swoje wiadomości, a wyniki testu znajdziesz tutaj))

la

Anton Lamboj (Austria) – Lamprologines: Znane na cały świat plemię, głównie ze względu na członków z jeziora Tanganika. Rzeczywiście jednak, prawdziwy rodzaj Lamprologus żyje w rzece Kongo.

la1

Jako ostatnia z pielęgnic został przedstawiony Lamprologus lethops Pielęgnica jest ślepa i bardzo zagadkowa, które zamieszkuje najgłębsze obszary rzeki Kongo. W tym obszarze rzeka jest zredukowana do wąskiego kanału a jej głębokość osiąga do 200 metrów. Wielka ilość wody przepływająca z bardzo dużą prędkością i wieloma turbulencjami, powoduje ze widoczność pod woda jest bardzo ograniczona. Wszystkie dotychczasowe wysiłki zmierzające do utrzymania tej ryby przy życiu nie udawały się, ponieważ większość ryb padała ze względu na dekompresję podczas wyciągania z głębokości. Dopiero Oliver Lucanus zdołał wyłowić i zabrać żywe ryby do Kanady. Jego obserwacje na temat hodowli tego gatunku opisał w „Cichlid News Magazine” z 2013 roku w artykule „First Notes on the Husbandry of the Blind Cichlid Lamprologus lethops from the Congo River”

ko3W drugim konkursie o pielęgnicach zwycięzca zdobył sześć punktów na sześć, natomiast dwie osoby zdobyły po pięć punktów, między którymi zostało rozlosowane drugie i trzecie miejsce.

I miejsce zajął – Jovan Ćurčić (po lewej), II miejsce – Alex Zonic, III miejsce – Jacek Sierakowski

ko4

W drugim konkursie tanganickim sześć osób odpowiedziało poprawnie na cztery z pięciu odpowiedzi i z pośród nich zostały rozlosowane trzy nagrody.
I miejsce zajął – Jacek Gawlik (po prawej), II miejsce – Jacek Gozdowski, III miejsce – Wojciech Bolszewski (nieobecny, nagroda będzie przekazana)

o

Na zakończenie wspólne zdjęcie… i … obyśmy się spotkali za rok.

 

 

 

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.