X Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie

0

X Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie

Dzień pierwszy (sobota)

W dniach 20-21.10.2018 w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyły się jubileuszowe dziesiąte Dni Akwarystyki. Dyrektor Muzeum Pani Anna Archacka w swoim powitalnym wystąpieniu podkreśliła role  imprezy  wpisującej się w życie muzeum,  która organizowana jest nieprzerwanie od 10 lat. Podziękowała wszystkim  akwarystom biorącym udział w poszczególnych edycjach tego niezwykłego wydarzenia popularyzującego szeroko rozumiana akwarystykę, rozwijającą naukowe aspekty przyrodnicze związane z życiem środowiska wodnego i nie tylko.

Szczególe podziękowania skierowała do firm, mediów oraz osób prywatnych biorących udział we wszystkich edycjach Dni Akwarystyki. Pisemne podziękowania otrzymali: dr Roman Pawlak – opiekun merytoryczny wystawy „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów”, Maria i Andrzej Kociołkowski – serwis internetowy Akwa-Mania, Hanna Stepnowska – wydawca Magazynu Akwarium, dr Witold Strużyński – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego,  Międzywydziałowe Koło Biologów SGGW w Warszawie, Anna Malinowska, Katarzyna Dobrzańska, Firma Aquael, Firma Tropical, Hexabank Spółdzielczy oddział Piątnica, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica, Piekarnia Piątnica – L. Kossakowski G. Karwowski, Masarnia Violetta i Bogdan Łepkowscy, Sękacz Staropolska Receptura – Jarosław Kalinowski.

Na zakończenie swojego wystąpienia Pani Dyrektor podziękowała Adamowi Karwowskiemu za wkład pracy  jaki włożył przez te 10 lat w organizację poszczególnych Dni Akwarystyki oraz wysiłek włożony w utrzymanie wystawy akwarystycznej „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów

 

Pierwszą prelekcję wygłosił dr Roman Pawlak na temat „Malawi – przegląd hodowanych gatunków”

Przedstawiając i omawiając poszczególne gatunki pielęgnic z Malawi dr Roman Pawlak posłużył się podziałem  pod względem sposobu żerowania,  tak więc przedstawiono: detrytusożerne i glonożerne, plantkonożerne oraz drapieżne. W każdej grupie zostały omówione sposoby żerowania, pokazana była budowa czaszki oraz rodzaje uzębienia u poszczególnych ryb.

Robert Kiercul i Akwariusze.pl – prezentacja projektu dotyczącego współpracy sekcji Akwariuszy z Białostockimi szkołami w ramach realizacji inicjatyw akwarystycznych

Na wstępie Robert oddał głos młodym akwarystom.  Szymon Kulesza i Patryk Polkowski  opowiedzieli o swoich pasjach akwarystycznych oraz działalności w ramach szkolnych kółek zainteresowań.

Mateusz Łabieniec z kl III c gimnazjum w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Białymstoku przygotował wystąpienie na temat „Akwarystyka moją pasją” w którym omówił  swoje zainteresowanie akwarystyką  oraz w jaki sposób rozwija swoją pasje wspólnie z kolegami szkolnymi, łącząc  obowiązki szkolne ze swoim hobby.

 

Robert Kiercul przywitał w swoim gronie nowych   Akwariuszy wręczając im koszuli oraz klubowe kubki :

Anna Wachowiak ( właścicielka sklepu zoologiczno – akwarystycznego  „ Zoosiak „ z Giżycka

Paweł Kucharewicz ( Akwarium Giżycko Facebook )

Dziękując wszystkim którzy pomogli w majowej wycieczce młodzieży szkolnej zwanej „Aquabus” do Warszawskiego Zoo oraz na wystawę Warszawskich Dni Akwarystyki wręczył pisemne podziękowania dla:

Akwaria-Morskie.pl, Akwariuminfo.pl, Akwa-Mania, Amar-Oil – ERKA- Ania Malinowska, Aquael, BeautyAqua, Ikola, Pracownia Kreatywna, Juwel, Kumakshrimp – Rafał Maciaszek, Saxon 4 Akwarystyka, Centrum Zoologiczne Reksio, Warszawski Ogród Zoologiczny, Fundacja Panda, Waldemar Jastrzębski, Zoolek

Firma Aquael ufundowała  książki „Nowoczesne akwarium”  oraz drobne upominki uczniom, którzy zakładali akwaria na wystawie czasowej z okazji X Dni Akwarystyki. Zbiorniki były udostępnione także przez firmę Aquael.

Akwarium ( zestaw Pirimo ) od Firmy Juwel otrzymał Mateusz Łabieniec uczeń III klasy gimnazjum z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr. 4 w Białymstoku ul.Porzeczkowa 11

Firma Aquel ufundowała trzy albumy ‚Wielki atlas ryb akwariowych”

Albumy odebrali przedstawiciele: Zespól Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Białymstoku –  Pani Irena Gryc

Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku. – Pani  Dorota Wilczyk

Album i dodatkowo zbiornik akwariowy odebrała Pani  Monika Markiewicz – Trosko  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Pani Dyrektor Beata Falkowska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr. 4 w Białymstoku wręczyła podziękowania przede wszystkim Akwariuszom: Robert Kiercul i Aleksandra Tkaczyk

Redaktor naczelny Magazynu Akwarium – Paweł Czapczyk wręczył na ręce przedstawicieli szkół całoroczne prenumeraty czasopisma. Pani Dyrektor Beacie Falkowskiej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr.4 w Białymstoku

   

Pani Dorocie Wilczyk  ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku.

Pani Monice Markiewicz – Trosko ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Przed kolejnym punktem programu Dni Akwarystyki w Drozdowie wspólne zdjęcie przed muzeum.

Zwiedziliśmy Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Jest to zbiór kilkudziesięciu  obiektów o różnym przeznaczeniu. Są tutaj domy mieszkalne oraz zabudowania gospodarskie, młyn wodny, wiatrak, kuźnia czy też pasieki.W tym miejscu obok skansenu rzeka Pisa łączy się z Narwią. W skansenie można zobaczyć jak były urządzone i wyposażone dawne chaty mieszkalne. W izbach mieszkalnych ozdobionych kurpiowskimi wycinankami stoją oryginalne meble, a nawet jest tam  rower produkcji polskiej z drewnianymi rawkami wykonanymi z  jesiona.

Po powrocie z wycieczki oraz smacznym obiedzie kolejnym punktem programu jest konkurs akwarystyczny, który  poprowadził Adam Karwowski. Nagrody do konkursu zostały ufundowane przez firmy: Aquael, Badis, Tropical, Zoolek

W konkursie wzięło udział sześcioro młodych akwarystów, którzy odpowiadali na wcześniej  przygotowane pytania. Po pięciu kolejkach pytań został wyłoniony zwycięzca, pozostałe osoby  poprzez odpowiedzi na dodatkowe pytania musiały walczyć o kolejne miejsca.

I miejsce zajął – Kacper M.

II miejsce – Emil

III miejsce – Mateusz L.

IV miejsce – Kamila

V miejsce – Kacper L.

VI miejsce – Mateusz G.Rafał Maciaszek nawiązując do swojej podróży do Chin omówił temat:  Szczeżuja chińska – inwazyjna małża   w wodach europejskich.

Na zakończenie pierwszego dnia akwarystyki głos zabrał Andrzej Nowicki który omówił ciekawy projekt „Inspir” jakim jest współpraca przygraniczna akwarystów czeskich i polskich w realizacji wystaw, szkoleń oraz spotkań akwarystycznych.

Tak zakończył się oficjalnie pierwszy dzień wykładów, rozmów oraz dyskusji  w szerokim gronie akwarystów przybyłym do Drozdowa z całej Polski.

Udajemy się więc wieczorową pora do muzealnego parku gdzie przy grillu i ogniu czekają na gości chwile rozrywki i relaksu.

Spotkanie integracyjne umiliła wszystkim kapela regionalna „Miód na serce”. Wieczorne inspiracje kurpiowskiej muzyki, kurpiowskie tradycyjne tańce, wspólne śpiewanie oraz granie na instrumentach ludowych trwały do późnych godzin wciągając do zabawy wszystkich akwarystów i tych starszych i tych młodszych, wesołych czy też smutnych.

Dzień drugi (niedziela)

Niedzielny poranek powitał akwarystów w drozdowskim muzeum wspaniałą pogodą mimo że już prawie koniec października.

Gdzie raki zimują? Hodowla Cambaridae w Azji Wschodniej. Na to pytanie próbował odpowiedzieć w swojej prelekcji Rafał Maciaszek ukazując kulisy hodowli raków w Azji.

 

Dorota Marcinek przedstawiła obserwacje w z podróży w temacie ‚Nowe stanowiska słodkowodnych krewetek z rodzaju Atyaephyra w zlewni Morza Adriatyckiego.

Dorota Marcinek przedstawiając poszczególne punkty odłowu krewetek omówiła parametry badanej wody oraz rodzaje środowiska w jakim żyją krewetki

Rafał Maciaszek w kolejnym swoim wystąpieniu nakreślił środowiska naturalne w jakim występują krewetki Caridina cf. cantonensis oraz warunki hodowli w akwarium.

Drzewołazy –  żaby dla początkujących czy zaawansowanych – tematem tym zajął się redaktor naczelny Magazynu Akwarium  – Paweł Czapczyk

W swoim wystąpieniu omówił poszczególne gatunki żab zaliczanych do drzewołazów przedstawił  warunki hodowli i rozmnażania  podpierając się przykładowym terrarium zaaranżowanym przez sklep Gren Art – Tomasz Janik i  firmę Hobby – Paweł Kasperek.

Krzysztof Tomaszewski opowiedział o swojej podróży do Peru. Omówił tamtejszą akwarystykę, przykłady sklepów  oraz ogrodów zoologicznych.

W drugiej części przedstawił swój projekt który już jest w trakcie realizacji to jest próba rozmnożenia arowany srebrnej w akwarium.

Przedstawiciele firmy Tropical zapoznali z  nową linią pokarmów  „Gel formula”

W ciągu kilku minut na oczach wszystkich słuchaczy przygotowali pokarm do karmienia ryb akwariowych w formie żelu. Pokarmy te są przeznaczone do karmienia ryb roślinożernych, wszystkożernych jak i zwierząt morskich.

Przygotowane pokarmy można skarmiać od razu po stężeniu  lub przechowywać w lodówce przez dłuższy okres czasu. Możemy pokarm ten zrobić jako pływający oraz jako szybko tonący, w dużych kawałkach czy też małych ścierając go na tarce, możemy go rozsmarować na kamieniu wkładanym do wody dla ryb żerujących przy dnie.

Ostatnią prelekcję wygłosił Marcin Rydzewski przedstawiając swoją wizytę w oceanarium w Bostonie.

W oceanarium są akwaria słodkowodne jak i morskie przedstawiające faunę i florę z całego świata.

Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno – terrarystyczna.

 

Z inspiracji białostockich akwarystów z sekcji Akwariusze powstała wystawa trzech zbiorników, które wykonali uczniowie białostockich szkół. Wykonanie tych zbiorników to nauka aranżacji akwarystycznych przez młodych akwarystów.

Akwarium Przygotowali: Szymon Kulesza, Patryk Polkowski

Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku. Opiekun: Agnieszka Siwik, Dorota Wilczyk

 

Akwarium przygotowali: Oskar Rutkowski, Kamila Kiercul

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Opiekun: Monika Markiewicz – Trosko

Akwarium przygotowali: Kacper Lachowski, Mateusz Gołaszewicz, Mateusz Łabieniec

Zespól Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Białymstoku. Opiekun: Irena Gryc

Iza i Tomasz Adamscy z forum akwariumonline.pl wystawili ryby z domowego akwarium.

Geophagus altifrons

Sturisoma aureum

Ela Charyło i Artur Lewczuk przy swoim projekcie akwarystyczno-terrarystycznym

W części wodnej mieszkały Aksolotly meksykańskie

Ambystoma mexicanum

Wystawa prac dzieci z Białostockich szkół przedstawiająca loga firm, sklepów i serwisów  pomocnych przy realizacji programu popularyzacji akwarystyki wśród młodzieży szkolnej.

Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów wystawiło akwarium oraz terraria z  żabami i pająkami

Akwarium z wielopłetwcami

Polypterus delhezi

Polypterus ornatipinnis

Terrarium dla drzewołazów

Dendrobates tinctorius azureus

Dendrobates tinctorius

 

Akwaryści z Łodzi wystawili swoje ryby w zbiorniku udostępnionym przez firmę Juwel, którą  reprezentował  Marcin Wawrzyniak. Zbiornik ten został przekazany do szkoły podstawowej nr 45 w Białymstoku.

Na wystawie zostały zaprezentowane  także Raki marmurkowe

Procambarus fallax

Wśród wystawionych zbiorników można było zobaczyć akwarium ramowe,  które było powszechne w XX wieku. Aranżacja bardzo przypomina tamtejsze czasy gdzie hodowano przede wszystkim ryby żyworódkowate jak mieczyki i platki a flora akwariowa była bardzo skromna.

Zbiornik z gatunkiem ryb zawleczonym do Polski czyli Czebaczkiem amurskim

Pseudorasbora parva

Leszek Boczkowski przywiózł dla muzeum młode wężogłowy z własnej hodowli – Channa asiatica

Channa asiatica

Forum Arowana.pl czyli Sebastian Tułaziński i  Mariusz Iwanek wystawili zbiornik oczywiście z arowanami i płaszczkami

Arowana czrana – Osteoglossum ferrarai

Płaszczki słodkowodne –  Potamotrygon leopoldi

Osteoglossum ferrarai

Na stoisku firmy Hobby  Paweł Kasperek  zaprezentował artykuły akwarystyczne firmy Fluval oraz terrarystyczne firmy ExoTerra. Sklep Green Art – Tomasz Janik wystawił terraria przez siebie zaaranżowane.

Jacek Jędrzejczyk w swoim akwarium  wystawił popularne „Frontozy” – ryby z jeziora Tanganika

Cyphotilapia frontosa

Oceanika z Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach zaprezentowała dwa zbiorniki morskie

Akwarium morskie z bezkręgowcami – rozgwiazdy

Drugi zbiornik Oceaniki ze skrzydlicami

Pterois volitans

 

 

 

Przedstawiciele firmy Tropical – Marcin Reniec i Rafał Szuplewski na swoim stoisku.

Marcin Kaczor  i akwaryści z forum wawarium.pl przywieźli do muzeum swoje małe muzeum czyli akwarium wykonane w ramach oraz zbiór różnego rodzaju sprzętu używanego w minionych latach do obsługi akwarium.

Zaprezentowali także bogaty zbiór starej literatury akwarystycznej.

Wspaniały ramiak z oświetleniem żarówkowym i kloszem z foremki do ciast.

Wystawa filatelistyczna o tematyce ichtiologicznej własności Janusza Dębskiego. Wśród różnorodnych znaczków możemy znaleźć te z polski innych krajów europy i świata. Wystawiono także kolekcje kopert i znaczków z okazji stulecia Polskiego Związku Wędkarskiego

Wystawa fotografii z poprzednich dziewięciu edycji Ogólnopolskich Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

W salach wystawowych muzeum zaprezentowano wystawę malarstwa o tematyce ichtiologicznej autorstwa Justyny Kryszpin – Żmudy

Sebastian Tułaziński przekazał prezent swojej żony dla muzeum, a mianowicie pokrywa akwariowa z 1988 roku.

Pokrywa wykonana z blachy w której zainstalowano oświetlenie z trzech świetlówek, pompkę powietrza oraz dodatkowo podłączaną grzałkę z czujnikiem temperatury.

Pokrywa wyprodukowana w 1988 roku przez Fabrykę Pomocy Naukowych nie była do tej pory używana i trafiła do muzeum.

Adam Karwowski sprawdza jak działa nowy eksponat muzealny.

Po zakończeniu drugiego dnia wykładów i prelekcji Adam Karwowski podziękował wszystkim uczestnikom, wystawcom i  prelegentom za udział w X Dniach Akwarystki, które okazały się  jednymi z najlepszych w historii trwania tej imprezy.

Po pierwsze  bardzo dużo dodatkowych wystaw i atrakcji sprawiło że do muzeum przybyło bardzo dużo nowych uczestników tej wspaniałej imprezy. Po drugie nie zawiedli starzy bywalcy stawiając się kolejny raz w muzealnych progach. Po trzecie dopisała wspaniała pogoda umożliwiając realizacje wszystkich punktów programu X Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

 

Miłym akcentem był mały podarunek dla Tomka Adamskiego, który wspaniale opiekował się grilem serwując dobrze dopieczone kiełbaski i  kaszaneczki.

Na zakończenie fotorelacji kilka zdjęć  ze stałej wystawy w Muzeum Przyrody w Drozdowie zatytułowanej  „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów”

AFRYKA (8 zbiorników)

AUSTRALIA (2 zbiorniki)

AZJA (6 zbiorników)

AMERYKA POŁUDNIOWA (10 zbiorników)

EUROPA ( 2 zbiorniki)

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.