ZOOM NATURY – Janów Lubelski

0

W Janowie Lubelskim nad zalewem powstał w 2015 roku Park rekreacji Zoom Natury.  Park Rekreacji jest nie tylko miejscem wypoczynku nad wodą ale  jest tam wiele innych atrakcji takich jak:  Park Linowy, Plac Energii, Wieża Mocy oraz miejsca do uprawiania sportów wodnych. Wypoczynek można połączyć z edukacją, gdyż na terenie parku powstało cztery budynki zwane Laboratoriami  Wiedzy: Zoom Natury, Runo Leśne, Awifauny i Troposfery, Energii i Recyklingu.

Laboratoria wiedzy dedykowane są przede wszystkim dla najmłodszych zwiedzających gdzie mogą połączyć poznawanie tajemnic świata z rekreacja i zabawą. Mieszczą się tu  multimedialne ekspozycje o botanice oraz zoologii, historii naturalnej oraz gatunkach znajdujących się pod ochroną. Główne laboratorium Zoom Natury znajduje się na centralnym placu parku rozrywki.

W  budynku znajduje się szereg mulimedialnych oraz naturalnych zbiorników w którym pokazane jest życie roślin oraz zwierząt.

 

Przy witrynie wejściowej umiejscowiona jest ekspozycja z mało spotykanymi roślinami takimi jak sukulenty, owadożerne muchołówki, tłustosze i  mimoza wrażliwe na dotyk.

Drugim elementem jest duże akwa-terrarium dla axolotów, połączone z terrariami dla węża i jaszczurek.

Największy zbiornik to akwa-terrarium dla Axolotów meksykańskich. Zbiornik posiada część lądową jednak zwierzęta te nie wychodzą nad wodę a przebywają cały czas pod wodą.

Terrarium z Agamami błotnymi

Kolejna atrakcja to cztery zbiorniki akwariowe w których zaprezentowane są ryby z Ameryki Południoej, Afryki oraz ryby europejskie.

Pierwsze akwarium reprezentuje Amerykę Południową. Przy zbiornikach umieszczone są zdjęcia oraz opisy ryb znajdujących się w danym akwarium.

Zbiornik reprezentujący Amerykę Południowa jest najbardziej urozmaiconym akwarium poprzez nasadzenia roślinne oraz różnorodność ryb.

W akwarium można zobaczyć: Neony czerwone, Tetry cesarskie, Bystrzyki barwne, Zwinniki Blehera, Drobnoustki Beckforda, Neony czarne, Hokejówki amazońskie i Skalary

Wśród roślin możemy rozpoznać różne gatunki żabienic, nurzańce, nadwódki i mikrozoria

Wszystkie zbiorniki możemy oglądać z trzech stron.

Drugie akwarium przedstawia biotop Afryki czyli pyszczaki z jeziora Malawi

Różnobarwność i kolorystyka tych ryb przyciąga wzrok każdego zwiedzającego.

Kolejne dwa zbiorniki prentują ryby naszych wód.

Filtracja w tych akwariach opiera się na sumpach ukrytych pod zbiornikami. Woda przelewa się z akwarium głównego poprzez kominy umieszczone na przylegających ściankach,. Z dołu wypompowywana jest za pomocą pomp i wylewana przez wyrzutniki umieszczone pod powierzchnia wody.

Akwarium w którym możemy zobaczyć Jesiotry rosyjskie i zachodnie, Karpie, Orfy złote, Karasie,

W drugim akwarium przedstawiającym ryby naszych wód możemy zobaczyć Okonie, Węgorze i  Sumy.


Adres:  Świerdzowa 41     23-300 Janów Lubelski

Dane kontaktowe: tel. 784 529 688  http://zoomnatury.pl/

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.