ZOOPARK – Lublin

0

W dniach 9-10.03.2019 kolejny raz w halach targowych przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie, zorganizowano Lubelską Wystawę i Targi Zoologiczne ZOOPARK 2019. Nie jest tajemnicą że od wielu lat impreza ta ściąga tłumy zwiedzających. Wydawałoby się że w czasach, gdzie Polacy są za pan brat z internetem i nie ma problemu z zakupem wejściówek on-line to tutaj stoją tradycyjne kolejki do płatności gotówką lub kartą. Ten proceder powtarza się co rocznie a organizatorzy nie poprawiają przepustowości przez kasy i bramki. Tłumy zwiedzających na halach targowych z których każdy chce zobaczyć coś ciekawego dla siebie. Przy wszystkich stoiskach wystawowych tłoczące się całe rodziny z dziećmi a nawet tworzące się kolejki aby zobaczyć zwierzątko lub zakupić cokolwiek. Co do handlu to okazuje się że taka wystawa to świetny pretekst do handlowania w niedzielę niehandlową. Większość stoisk to oferty sprzedaży i mały handel. Wiec nie była to wystawa czy targi tylko wielka giełda, gdzie można było zakupić nie tylko drobne upominki, prezenty dla dzieci, słodycze czy napoje ale sprzedawano wszystko. Problem ten przelał się także na strefę akwarystyki, gdzie wystawiło się trzy stowarzyszenia oraz szereg sklepów czy też hodowli. Gdzie tylko  człowiek nie spojrzał to były napisy do sprzedania. Skończyły się wiec czasy gdzie można było zobaczyć ciekawe ryby, rośliny czy też bezkręgowce w ładnie urządzonych zbiornikach akwariowych. Przechodząc pośród wystawców w strefie akwarystyki jedynie Klub Miłośników Tanganiki posiadał opisy gatunków ryb jakie pływają w danym zbiorniku. Kiedyś prezentowano najładniejsze ryby spośród gatunku a oferta sprzedażowa i sama transakcja odbywała się w hodowli lub poza wystawą. Teraz prezentuje się młode  ryby oraz inny asortyment, na wystawie bezpośrednio do handlu. Nasuwa się więc pytanie targi, wystawa czy giełda?

 

Polski Klub Miłośników Dyskowców zorganizował największe stoisko wystawowe w strefie akwarystyki. W czterech zbiornikach zaprezentowano dyskowce, w kolejnych trzech inne ryby a  dodatkowo wystawiono terrarium ozdobne.

 

Akwarium z pielęgnicami

Zbiornik z młodymi skalarami.

Poczwórny zbiornik z różnymi gatunkami zbrojników.

L-333 White, L-264, L-136

L 264

L-201

L-173

Młode zbrojniki Pseudohemiodon apithanos, które pochodzą z pierwszego udokumentowanego rozmnożenia przez Krzysztofa Kluczkę.

Własnoręcznie wykonane terrarium zaprezentował Bogdan Mosór

W terrarium jest część wodna gdzie pływały Pielęgniczki Ramireza odmiana Gold

Na stoisku PKMD można było zakupić pokarmy firmy Discus Food

Dyskowce se swojej hodowli wystawił  w trzech zbiornikach Andrzej Nowicki.

Klub Miłośników Tanganiki zaprezentował  ryby w czterech zbiornikach, na stoisku wspólnie z  firmą Tan-Mal prezentującą pokarmy dla ryb oraz książkę „Pielęgnice  Jezior Tanganika i Malawi”

Variabilichromis moorii

Tropheus sp. Kiriza

Tropheus sp. Kabimba „Canary Cheek”

Lepidiolamprologus kendalli

Neolamprologus helianthus

Julidochromis ornatus

Neolamprologus multifasciatus

Małopolskie Stowarzyszenie Akwarystów na swoim stoisku zaprezentowało różnorodne gatunki ryb.

Jacek Ambrożkiewicz na stoisku „Gupikowa Laguna” zaprezentował  gupiki odmiany „miecz dolny” oraz sposób w jaki przygotowuje dla swoich ryb żywy pokarm – artemię. Przygotował  „Dekalog hodowcy gupików” a także zaprosił wszystkich do udziału oraz zwiedzania wystawy pod nazwą Nałęczowskie Dni Akwarystyki, która odbędzie się w dniach 01- 02.06.2019

Krzysztof Raczkowski wystawił swoje ryby w sześciu zbiornikach.

Xiphophorus hellerii „Palenque”

Xiphophorus nezahualcoyotl

Niestety ale Channa stewartii zaprezentowana w tym akwarium była nie do znalezienia.

Zbiornik z wężogłowami – Channa andrao

Xiphophorus signum

Akwarium dla Badisów – Badis badis, Badis assamensis, Badis sp. buxar

Robert Mierzeński z pokarmami Nature Food oraz Magazynem Tanganika

 

Stoisko firmy Water & Garden z roślinami

Michał Delewski prezentuje  bardzo ładny okaz Żabienicy

Ketrab to firma zajmująca się  hodowla oraz sprzedażą bezkręgowców czyli krewetki  i raki

Stoisko Auto Power Electronic  i oświetlenie LED-owe do akwarium

Sklep Gruba Ryba z Lublina w swoich kilku zbiornikach zaprezentował różnorodne ryby do sprzedaży.

Stoisko akcesoriami do oczek wodnych oraz sprzedażą pająków.

Na drugiej hali wśród wystawców prezentujących artykuły dla psów i kotów oraz innych zwierząt wystawiła się firma HOBBY z szeregiem akcesoriów terrarystycznych  Exo-Terra oraz akwarystycznych firmy Fluval

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.