Aquaterr Toruń – cz. III

0

 

AQUA TERR     TORUŃ      19 – 20.04.2008


w1

 

Sobota 19.04.2008 godzina 11.00
– czas zacząć FORUM AKWARYSTYKI I TERRARYSTYKI POLSKIEJ.
W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uroczystego otwarcia dokonał organizator Pan Adam Adamski.

Prelekcje zaznaczone kolorem można zobaczyć dzięki TV UMK

(Przepraszam za słabą jakość fotek )

w2

Tematem pierwszego wykładu było „Rozmnażanie płazów w łodzkim ZOO na przykładzie rzekotki szmaragdowej Pelodryas caerulea Wykład poprowadził dyrektor łódzkiego ZOO mgr Włodzimierz Stanisławski, którego słowa podparte były wieloma zdjęciami żabek wykonanymi w tamtejszym Ogrodzie Zoologicznym.

w3Pani Izabela Jeżak dokonała przeglądu asortymentu firmy AQUA SZUT skupiając się na jednym z nowych produktów, jakim jest filtr AQUA SILENT 2. Ciekawostką jest to że filtr ten może być zastosowany jako kubełkowy, a po zmianie pokrywy jako filtr kaskadowy. Obie te pokrywy są w standardowym wyposażeniu filtra, który przeznaczony jest do zbiorników o pojemności 50 – 120 litrów. Na zakończenie odbył się konkurs z nagrodami, gdzie główną atrakcją był właśnie filtr AQUA SILENT 2.

w7

„Genetyka w akwarystyce; historia o rybach, których nie stworzyła natura”
Dr. Wiktor Dorozdin omówił jak przeprowadza się badania na rybach gatunku Danio ingerując w ich DNA, poprzez wszczepienie cząstek między innymi od meduzy. Przez takie manipulacje rybki w wodzie zanieczyszczonej zaczynały świecić. Obecnie jest wprowadzony całkowity zakaz rozmnażania i handlu tymi rybkami. Przedstawił także inne rybyi które stworzyła nauka takie jak Pielegnica papuzia, rybka nie posiadająca naukowej nazwy łacińskiej.

w4

Dr inż. Aleksandra Kwaśniak przedstawiła nowe produkty firmy TROPICAL zwracając uwagę na nowy typ opakowania saszetek.

Następny wykład poprowadził dr Roman Pawlak wspominając pierwszą polską wyprawę nad Jezioro Malawi

w5

Przekazanie mikrofonu dr inż. Pawłowi Zarzyńskiemu, który skupił się na nowych produktach firmy AQUA EL. Przedstawił miedzy innymi, nową grzałkę z termostatem odporną na stłuczenia.

„Po co mieczykom miecze, czyli dobór płciowy kontra dobór naturalny” – prowadził mgr inż. Piotr Łapa.

(Pomijam oczywiście terrarystykę)

w6

„Arowany – sodkowodne rekiny”

Dr inż. Paweł Zarzyński przedstawił nową systematykę ryb kostnoszkieletowych do których wchodzi Rząd – kostnojęzyczne (Osteoglossiformes). Zawiera on sześć rodzin. Rodzina Arapaimidae to największe ryby wód słodkowodnych Arapaimy, oraz mniejsze Arowany.

integracja
Wieczorem w restauracji „Ratuszowa” na rynku staromiejskim odbyło się spotkanie towarzyskie.

 

 

w8

Rozpoczynamy drugi dzień forum.

„Bakterie nitryfikacyjne – mali sprzymierzeńcy akwarysty” – to temat jaki poruszył dr Grzegorz Zygmunt

w9

„Akwaria słodkowodne – rodzaje, projektowanie i aranżacja ich wnętrz” temat ten omówił dr Ryszard Kamiński z Uniwersytetu Wrocławskiego

w10

Piotr Baszucki omówił temat „Rośliny w akwarium – teraźniejszość i spodziewane trendy”

w11

„Paludarium – inny wymiar akwarystyki”

dr inż. Aleksandra Kwaśniak omówiła rozwiązania techniczne w czasie zakładania paludarium oraz rośliny, które pięknie wyglądaja w paludariach, a zarazem nadają się dom uprawy w takich warunkach.

w12

„Plusy i minusy polskiej akwarystyki”
Pan Jerzy Kaszuba w swoim referacie zaprzeczył jakoby kolebką polskiej akwarystyki był Górny Śląsk. Stwierdił że polska akwarystyka zrodziła się w wielkopolsce i na mazowszu. Podziękował ślicznie wszystkim akwarystom za wkład włożony w propagowanie tego pięknego hobby w kraju jaki za granicą. Z ubolewaniem stwierdził że nasza akwarystyka prężnie się rozwija, jednak bez żadnej koordynacji ze strony jakiejkolwiek krajowej organizacji.

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.