Atyopsis

 

Atyopsis moluccensis –  Krewetka filtrująca

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krewetka ta ma wiele różnych nazw – krewetka bananowa, bambusowa, leśna lub po prostu atiopka.

Pochodzenie: Gatunek słodkowodny, który występuje w zbiornikach wodnych azjatyckich wysp (Sri Lanka, Indonezja – Sumatra, Bali, Jawa, Okinawa, a nawet Wyspy Samoa) oraz na kontynencie (Indie, Tajlandia, Półwysep Malajski)

Wielkość: Dorosła  krewetka  może osiągnąć wielkość 6-10 cm.

Wygląd i utrzymanie: Może żyć 1-2 lat, lub trochę więcej w dobrych warunkach utrzymania. Niestety, wiele z z nich umiera natychmiast po umieszczeniu w nowym akwarium. Może to wina stresu poprzez zmianę warunków  i transportu. Korpus krewetek ma żółty kolor z  brązowymi paskami i szeroki jasny pas na grzbiecie. Jednakże, mogą się różnić w kolorach są jasne i ciemne,  w zależności od warunków i wystroju zbiornika. Szczególnie zauważalne są odnóża, przez które filtruje wodę i chwyta pokarm.  Są one pokryte gęstymi rzęskami, i przypominają wentylator. Usytuowany one są na przednich nogach, poprzez, które krewetki filtrują przepływającą wodę  i odławiają drobnoustroje, resztki roślin, glonów i inne zanieczyszczenia. Najczęściej siedzą w miejscach, gdzie jest duży  przepływ, wody,  rozkładając swoje  filtratory. Jeśli przyjrzeć się bliżej, to krewetka podaje sobie odnóżki do pyska oblizuje i następnie znowu rozkłada.  Filtratory są otwierane natychmiast gdy poruszymy podłoże w zbiorniku lub karmimy drobnym pokarmem np. mrożona artemią.  Starają się w tym momencie wyłapać jak najwięcej.  Są aktywne, gdy bierzemy filtr do czyszczenia wtedy brud i małe kawałki  pokarmu odrywają się od niego i unoszą sie w toni wody. Ponadto, mogą one być dokarmiane wylęgiem solowca, fitoplanktonem lub silnie rozdrobnioną spiruliną.  Płatki  nasączamy i  zawiesinę puszczamy przez przepływ wody z filtra. Należy pamiętać, że   krewetki filtratory w sklepach  zoologicznych często głodują! W  nowym akwarium  zaczynają chodzić po dnie i szukać na podłożu pożywienia.  Jest to dość powszechne zachowanie krewetek w sklepie zoologicznym, więc trzeba być przygotowanym aby je nakarmić obficie. Krewetki filtrujące w akwarium mają bardzo nietypowy wygląd, siedzą na dekoracjach i ustawiając się do   przepływającej wody. Niezbędnym wymogiem dla krewetek jest czysta woda z dobrym przepływem. Stosowane mogą być  filtry zewnętrzne i wewnętrzne, o ile dają pożądany efekt przepływu wody. Kamienie, korzenie i duże rośliny są bardzo pożądane, aby znalazły się na drodze przepływu. Krewetki siadają na nich  i zbierają pożywienie. Bananowe krewetki są bardzo spokojne i mogą żyć w grupach, choć w niewielkich akwariach wykazują one terytorialność, ale bez szkody dla siebie. Najważniejsze jest to, aby zająć dogodne miejsce do filtrowania!  Ważne jest, aby śledzić, czy krewetki nie  głodują, co może się  dość łatwo zdarzyć, ze względu na ich niezwykły sposób odżywiania. Pierwszą oznaką głodu jest gdy zaczynają spędzać więcej czasu na dole, poruszając się w poszukiwaniu pożywienia. Zazwyczaj powinny siedzieć na górnych elementach wystroju i filtrować wodę.

Parametry wody: pH: 6,5-7,5 DH: 6-15, 23-29°C

Jako sąsiadów powinny mieć   krewetki karłowate, krewetki Amano. To samo dotyczy ryb, zwłaszcza unikać należy kolcobrzuchów większych pielęgnic. Krewetki są całkowicie bezbronne po wylince.  Krewetki w  akwarium, podobnie jak wszystkie inne krewetki zrzucają stale swoje pancerzyki, zwykle co dwa miesiące lub częściej. Oznaki zbliżającej wylinka: dzień lub dwa, krewetki zaczyna się ukrywać pod kamieniami, roślinami, korzeniami. Dlatego ważne jest, aby miały dużo ukryć. Normalna wylinka ma miejsce w nocy, wtedy krewetka przez kilka dni się ukrywa aż pancerzyk jej stwardnieje. W tym czasie krewetka jest bardzo wrażliwa.

Rozmnażąnie:  Bardzo trudne. Tak jak dla  krewetek Amano,  potrzebne jest  przeniesienie larw z wody słonej do słodkiej. Chociaż  często można zobaczyć jajeczka noszone przez samice, to jednak odchów młodych jest dużym wyzwaniem. Dorosłe krewetki nie tolerują soli, co sprawia, że ​​przeniesienie larw ze świeżej wody do solonej jest  bardzo trudne.  W warunkach naturalnych wyklute larwy krewetek są przenoszone z prądem wody do morza, w którym dryfują w stanie planktonu, a następnie powracają do słodkiej wody, gdzie po wylince stają się miniaturowymi krewetkami. Utworzenie podobnych sztuczny warunków nie zawsze jest możliwe, dlatego utrzymuje się wysoka cena tych krewetek.