ROZPŁAWOWATE (Pontederiaceae)

Rodzina ROZPŁAWOWATE  (Pontederiaceae)

Do rodziny tej należy 9 rodzajów z 35 gatunkami. Rodzina została nazwana na cześć włoskiego botanika Pontedera. Gatunki z tej rodziny występują w obu Amerykach od strefy umiarkowanej po tropikalną, a także w Azji i Afryce, gdzie zostały zawleczone. Są to wieloletnie rośliny wodne lub błotne, w akwarium dobrze rosną pod woda. Listki mają ogonkowe, często mięsiste o różnorakich kształtach, przeważnie zebrane w rozetę. Kwiaty drobne zebrane w prosty kłos. Ścinając wierzchołek ich łodygi uzyskujemy sadzonkę i pobudzamy pozostałą część pędu do rozgałęziania się.

Rodzaj (Eichoria)

Niektóre gatunki zaliczone do tego rodzaju nadają się do krótkotrwałej kultywacji podwodnej. Nazwa hiacynt wodny została nadana roślinie o kwiatostanie bardzo podobnym do kwiatostanu hiacyntu uprawianego w doniczkach i na rabatach ogrodowych. Delikatne, wąskolistne, wachlarzowate w uprawie podwodnej hiacynty spełniają w akwarystyce określoną role. Mają inny wygląd niż ich części nawodne, o liściach grubych i mięsistych, kształtu sercowatego lub okrągłego. Młode podwodne liście są tak różne od nawodnych że trudno uwierzyć że to ta sama roślina. Równowąskie, jasnozielone liście podwodne o tępych wierzchołkach siedzą gęsto, naprzemianlegle na łodydze. Liczne pojedyncze kwiaty osadzone na promienistej łodyżce tworzą grono o kształcie stożkowatym. W domowych akwariach można uprawiać młode hiacynty, które udało nam się wyhodować z nasion lub z pędów nadwodnych przez dłuższy czas zanurzonych w wodzie.

Eichoria azurea – Hiacynt lazurowy
Eichoria crassipes – Hiacynt wodny
Eichoria diversifolia – Hiacynt różnolistny
Eichoria heterosperma – Hiacynt różnonasienny
Eichoria natans – Hiacynt pływający


Rodzaj (Heteranthera)

Rośliny bardzo podobne w pokroju do formy podwodnej hiacyntów, jednak o wiele szybciej rosnące. Dolne liście tych roślin nie czernieją tak szybko, a w krótkim czasie można uzyskać jej gęste zarośla.

Heteranthera callifolia – Heterantera
Heteranthera limosa – Heterantera
Heteranthera reniformis – Heterantera nerko kształtna
Heteranthera zosterifolia – Heterantera paskowana


Inne rośliny z rodziny rozpławowatych
Pontederia cordata – Rozpław sercowata
Reussia rotundifolia – Reusia okrągłolistna
Zosterella dubia – Zosterela trawiasta
Hydrotrix gardneri – Włośnik brazylijski

 

Do klasyfikacji