Muzeum i ogrody Horniman – Londyn

0

 

Horniman Museum w Forest Hill w południowym Londynie zostało założone w 1901 roku przez handlarza herbatą  – Fredericka Johna Hornimana.  Horniman w 1901 r. przekazał ogrody i muzeum  do użytku mieszkańców Londynu.  Muzeum składa się z kilku części i wystaw takich jak: Muzeum kolekcjonerstwa, Akwarium,  Galeria Historii Naturalnej i Galeria Instrumentów Muzycznych.

Obok głównego wejścia do muzeum stoi przywieziona  przez Fredericka Hornimana holenderska stodoła pochodzi z około 1895 r. Obecnie jest schronieniem dla wypoczywających w ogrodach przy niesprzyjającej pogodzie.

Akwarium to niewielka kolekcja zbiorników wodnych prezentująca  środowiska wodne z całego świata. Można tam zobaczyć  środowisko od brytyjskich jezior poprzez środowiska amazońskie do  raf koralowych całego świata.

W pierwszym pomieszczeniu napotykamy akwarium morskie urządzone w zabytkowym zbiorniku. We wszystkich akwariach muzealnych został położony nacisk na zwrócenie uwagi na fakt zaśmiecania środowiska naturalnego przez człowieka. Przez to prawie w każdym zbiorniku znalazły się plastikowe torebki, butelki, kubki oraz inne rzeczy,  które obecnie znajdują się pośród żyjącej fauny i flory świata.

W zbiorniku tym oprócz parzących ukwiałów Anemonia można  zobaczyć wężowidła oraz krewetki morskie.

Skalisty zbiornik morski z ukwiałami oraz wieloma butelkami zaśmiecającymi środowisko naturalne.

Kolejne dwa zbiorniki ukazują środowisko naturalne brytyjskich jezior i stawów.

Pomiędzy zbiornikami w stylizowanym pniu drzewa znajdują się  boczne ścianki zbiorników przez które możemy również obserwować akwaria.

Zbiornik typowy do hodowli meduz, jednakże tutaj w toni wodnej unosiły się  foliowe torebki.

 

Fauna i flora raf koralowych ukazana w kilku zbiornikach tworzących  wspólną kompozycję przestrzenną.

Zbiornik w kształcie walca rybami oraz z konikami morskimi.

Rafa koralowa Fidżi

Akwarium ze stadem młodych błazenków.

Zbiornik dla malutkich morskich krewetek tańczących.

Indonezyjskie zarośla mangrowe.

Terrarium dla drzewołazów

Terrarium z żabami

Akwaterrarium amazońskie gdzie pośród kwiatów i roślin można było wypatrzeć motyla.

W muzeum ubiorów oraz  rekwizytów możemy zobaczyć gromadzone od wielu lat pamiątki z podróży charakterystyczne dla poszczególnych społeczeństw oraz krain  z całego świata.

W jednej z gablot zostały zgromadzone  ubiory oraz rekwizyty  reprezentujące Polskę oraz nasze narodowe tradycje. tak więc są tutaj stroje góralskie, krakowska szopka, kaszubskie diabły i świątki oraz łowickie wycinanki.

 

 

 

galeria Historii Naturalnej w bardzo wielu gablotach obrazuje niezwykły świat zwierząt, ich rozwoju i ewolucji oraz bytowania w poszczególnych częściach świata.

 Galeria Historii Naturalnej została otwarta w 1901 r. Powstało wtedy wiele oryginalnych gablot, wypełnionych  okazami spreparowanych zwierząt, szkieletami i okazami zachowanymi w płynie, co nadaje galerii wyjątkowy historyczny charakter. Większość okazów została zebrana ponad 100 lat temu, kiedy przyrodnicy i kolekcjonerzy badali świat.

Niezwykle ozdobny budynek powstał w  1894 jest to Wiktoriańskie konserwatorium. Obecnie szklarniany budynek mieści wewnątrz kawiarnie.

W drugim końcu ogrodu znajduje się  Butterfly House czyli motylarnia.

Pośród  wielu kwitnących roślin napotykamy niezwykłą ilość oraz różnoroodność gatunkową motyli.

Stołówka dla motyli.

Wylęgarnia dla motyli.

Mini zoo  jest domem dla alpak, kóz, owiec, świnek morskich, królików, kurczaków i nie tylko.

 

Zbudowany w 1936 roku Sunken Garden  ma spektakularne dekoracje kwiatowe. Kwiaty posadzone w różnych kolorach,  w prostokątnych i kwadratowych blokach inspirowanych klockami lego.

Z muzealnych ogrodów bardzo ładnie widać panoramę Londynu.

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.