Muzeum Przyrody w Drozdowie

0

 

CIEKAWE MIEJSCA


Wakacje to czas turystyki oraz zwiedzanie interesujących i ciekawych miejscowości, zabytków oraz miejsc.
sala1

Wydawałoby się, że północno-wschodnia część naszego kraju gdzie nie ma ogrodów zoologicznych ani botanicznych to przysłowiowa „pustynia akwarystyczna”, jednak tak nie jest. W małej miejscowości Drozdowo położonej niedaleko Łomży w centrum Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, jest Muzeum Przyrody.

sala2

To właśnie w Drozdowie powstała wystawa „PODWODNY ŚWIAT PIĘCIU KONTYNENTÓW”. Pomysłodawcą utworzenia części akwarystycznej muzeum był Dyrektor Muzeum Mirosław Grużewski (1964-2007), on także rozpoczął realizacje swojego projektu. W grudniu 2008 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, której dalszym realizatorem jest dr Roman Pawlak z Uniwersytetu w Toruniu.

rozm1

To właśnie on jest pomysłodawcą aranżacji obsady ryb w zbiornikach. Biorąc pod uwagę ze dr Roman Pawlak jest autorem wielu publikacji o rybach tropikalnych oraz uczestnikiem pierwszej polskiej wyprawy nad Jezioro Malawi właśnie zbiorniki z afrykańskimi pyszczakami są starannie dobrane według stref rozmieszczenia oraz sposobów odżywiania się poszczególnych ryb.

Rozpoczynając wędrówkę po podwodnym świecie podziwiać możemy zbiorniki z rybami europejskimi. W obecnych czasach kładąc nacisk na ryby tropikalne w wielu przypadkach zapominamy o rybach zimnowodnych, których urok i piękno oraz przede wszystkim zachowania naturalne nie odbiegają a nawet są piękniejsze od ryb z tropiku.

 

EUROPA

e

e4

e5

Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie ryb, które podlegają całkowitej ochronie gatunkowej, takie jak Koza – (Cobitis taenia) i Śliz – (Barbatula barbatula).

e3

Ciernik – (Gasterosteus aculeatus) pomimo swojego może niezbyt atrakcyjnego wyglądu przyciąga swoim zachowaniem rozrodczym a mianowicie samiec buduje gniazdo z roślin wodnych na dnie zbiornika a później opiekuje się złożoną ikrą oraz wylęgiem.

e7
e6

Lin – (Tinca tinca) to bardzo charakterystyczna ryba naszych wód obok której możemy zobaczyć mniej atrakcyjne Jazie – (Leuciscus idus) oraz Płocie – (Rutilus rutilus), czy też mało znane i małe Słonecznice – (Leucaspius delineatus).

e2

Różanka – (Rhodeus sericeus) może i znana rybka, jednak nie każdy wie, iż jej rozród jest uzależniony od popularnych małży. To właśnie w jamie skrzelowej małża różanki składają ikrę.

e1

AFRYKA

Afryka to nie tylko pyszczki z jezior Malawi oraz Tanganika.

sala21
af

af1

af3

af4

af5
Zbiornik z Trofeusami z Jeziora Tanganika
af6
Zbiornik z pielęgnicami z Jeziora Tanganika

af7
Cyprichromis – Cyprichromis leptosomaaf8
Szczelinowiec cylindryczny – Neolamprologus cylindricus

af9
Szczelinowiec Leleupa – Neolamprologus leleupiaf10
Szczelinowiec łysy – Altolamprologus calvus
(z tyłu)

af15
To właśnie tutaj w Drozdowie możemy zobaczyć przepiękne pyszczki z Jeziora Wiktoria.
af16

Są wśród nich gatunki zagrożone wyginięciem w środowisku naturalnym takie jak: Gębacz Browna – (Astatotilapia brownae) i Gębacz Nyerere – (Pundamilia nyererei). Zobaczyć można także Gębacza siatkowanego – (Xystichromis nuchisquamulatus), który prawdopodobnie wyginął w środowisku naturalnym i występuje tylko w hodowlach akwariowych.

 

af19af20af17af18

To takie ryby powinniśmy szczególnie darzyć szczególną opieką dbając o ich utrzymanie w jak największych populacjach. Może przez działania akwarystów ryba ta będzie mogła wrócić do środowiska naturalnego.

 

af14
Pyszczak płaskogłowy – (Dimidiochromis compressiceps)af13
Pyszczak Borleya – Copadichromis borleyiaf11
Aulonokara Ngara – Aulonocara stuartgrantiaf12
Pyszczak Borleya – Copadichromis borleyi

W zbiornikach malawijskich możemy podziwiać Pyszczaka płaskogłowego – (Dimidiochromis compressiceps) zwanego także Malawijskim wyjadaczem oczu. Jest to drapieżnik polujący na małe ryby. Młode osobniki częstokroć z braku pokarmu atakują inne wyłupując im oczy. Sprzyjające tutejsze warunki pozwalają na piękne wybarwienie tych ryb, które częstokroć możemy spotkać na wystawach czy też sklepach jako szare i mało barwne.

af21

Obok Świecików kongolańskich – (Phenacogrammus interruptus) zobaczyć można Sumiki z rodzaju (Synodontis)

af22

AMERYKA

am

Amerykański kontynent kojarzy nam się z krwiożerczymi Piraniami czerwonymi – (Serasalmus nattereri), których i tu nie zabrakło. Pielęgnice to znana i ogromna rodzina ryb. Ich nazwa wywodzi się ze sposobu wychowu i opieki nad potomstwem. Takie właśnie zachowania możemy obserwować w tutejszych zbiornikach.

am1

Para Pielegnic diamentowych – (Nandopsis salvini) w oddzielnym zbiorniku chcąc oddzielić się od zwiedzających usypała dwie duże pryzmy żwiru przy przedniej szybie, obierając sobie dom pod skałą na środku zbiornika gdzie złożyły ikrę.

am2

Piękno niezliczonej ilości narybku z dorosłym samcem to są właśnie te niezapomniane chwile z wycieczki po pięciu kontynentach.

 

sala31sala3

am3

am4

Przedstawicielami kontynentu amerykańskiego to także znane każdemu nawet początkującemu akwaryście Neony – Paracheirodon innesi, czy mniej znana Hokejówka – Thayeria boehlkei

 

am7
Bystrzyk ozdobny – Hyphessobrycon rosaceusam8
Tetra cesarska – Nematobrycon palmeri

am9am10

Pielęgnica czerwonogłowa – Heros sp. „rotkeil”

 

AZJA

Azja zadziwia nas rybami labiryntowymi, które oddychają powietrzem atmosferycznym.

az5

Wśród nich zobaczyć możemy dość delikatne i płochliwe gurami mozaikowe – (Trichogaster leeri)

az

Razbora klinowa – Trigonostigma heteromorpha

am5

Kardynałek chiński – Tanichthys albonubes

am6

az1az2az3az4

Brzanka rózowa – Puntius conchonius

 

AUSTRALIA

au

Australia kojarzy się każdemu akwaryście z tęczankami, które reprezentuje Tęczanka mniejsza – (Melanotaenia maccullochi).

sala4

W jednym z pomieszczeń zobaczyć możemy w oddzielnych zbiornikach bezkręgowce naszych wód takie jak: ślimaki, chruściki czy też raki. Wszystkie zbiorniki umieszczone są w zabudowanych regałach, a pływające w nich ryby posiadają opisy wraz ze zdjęciami poszczególnych gatunków.

rozm

Jak mówi opiekun merytoryczny Drozdowskiego akwarium dr Roman Pawlak wystawa w przyszłości będzie przechodzić powolną i systematyczną wymianę poszczególnych gatunków ryb, aby wprowadzać oraz podziwiać coraz to nowsze i ciekawsze ich rodzaje.

rozm2

Kilka tysięcy litrów wody w 26 zbiornikach potrzebuje stałej opieki którą to sprawuje pan Adam Karwowski. Do niego należy utrzymanie czystości zbiorników, karmienie ryb oraz niejednokrotnie oddzielanie ryb potrzebujących indywidualnej opieki, w tym wszystkim pomaga mu Alicja Biedrzycka.

przew

W muzeum można nabyć bardzo ładnie wydany przewodnik po wystawie, który jest pomocny w czasie oglądania poszczególnych gatunków ryb. W informatorze tym zawarto krótkie informacje o Drozdowie, Muzeum Przyrody oraz samej wystawie akwarystycznej. Przewodnik to także leksykon wybranych gatunków ryb akwariowych z ich opisami oraz zdjęciami. Opisy ryb zawierają najważniejsze informacje o danym gatunku, ich pochodzenie i przynależność do danych rodzin. Uwzględniono także podział ryb na rzędy według ich klasyfikacji. Tą niedrogą książeczkę można zakupić zamawiając pod adresem: (muzeumdrozdowo@op.pl),(muzeumdrozdowo@wp.pl)

Akwaria w Muzeum Przyrody w Drozdowie są nie byle jaką atrakcją dla każdego akwarysty. Gorąco polecam zwiedzanie tego niezwykłego projektu akwarystycznego.

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.