Nowe ryby w Muzeum Przyrody w Drozdowie

0

W sobotni poranek po wcześniejszym umówieniu wyruszyliśmy do Piotra Korzeniowskiego właściciela przychodni WET-AQUA w Warszawie.

Pan Piotr Korzeniowski jest miłośnikiem oraz hodowcą bardzo unikalnych ryb. Ryby, które pływają w jego akwariach to endemity z Madagaskaru. Są to ryby z rodzajów Paretroplus oraz Ptychochromis.

Pływają tutaj ryby których nie znajdziesz w całej Polsce a nawet w Europie  na przykład Paretroplus nourissati,  które  są już po pierwszych tarłach.

Ale są tutaj także Paretroplus menarambo,   Paretroplus damii, które udało się rozmnożyć.

Kolejny gatunek z rodzaju to Paretroplus dambabe.

Po pomyślnym tarle Ptychochromis grandidieri kolej przyszła na Ptychochromis oligacanthus i właśnie te ryby dzięki Panu Piotrowi Korzeniowskiemu zostaną przekazane do Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Młode Ptychochromis oligacanthus w czasie karmienia u Piotra Korzeniowskiego.

 

Po zapakowaniu w  worki oraz styropianowy boks ryby wyruszyły w podróż do Drozdowa.

W Muzeum Przyrody w Drozdowie Pan Adam Karwowski opiekun wystawy “Podwodny Świat Pięciu Kontynentów” przygotował akwarium o pojemności około 500 litrów dla młodych ryb Ptychochromis oligacanthus

Po aklimatyzacji temperaturowej oraz kilkakrotnym wymieszaniu wody w workach z wodą w akwarium  ryby zostały wpuszczone do zbiornika.

Młode ryby Ptychochromis oligacanthus

W zbiorniku znalazły się korzenie oraz kamienie wśród których dorastające ryby będą się czuły bezpiecznie tworząc swoje rewiry.

Zbiornik z endemicznymi rybami z Madagaskaru znalazł się  w sali wśród równie endemicznych ryb z jeziora Malawi oraz jeziora Wiktorii.

W niedzielę są  już pierwsi zwiedzający w Muzeum Przyrody, którzy mogą podziwiać co prawda jeszcze młode ale unikalne ryby z Madagaskaru dzięki Panu Piotrowi Korzeniowskiemu.

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.