Warsztaty w sklepie peHa: 68

0

phwawa

25.01.2014

 

1Sklep peHa:68 zorganizował spotkanie akwarystyczne w postaci warsztatów praktycznych na temat: „Zakładanie akwarium na podłożach granulowanych”. Wiadomość o spotkaniu została zamieszczona na Forum Akwarystycznym Warszawy, gdzie jak się okazało było więcej chętnych niż możliwości lokalowe sklepu na tego typu imprezę. Warsztaty poprowadził Marcin Wnuk, który po przedstawieniu siebie, swoich współpracowników oraz uczestników zapisanych na liście spotkania, omówił bardzo skrótowo kulisy powstania sklepu jako jedynego w Warszawie w postaci galerii czy też studia akwarystyki naturalnej. Pokaz zakładania akwarium odbył się na przygotowanym wcześniej zbiorniku o wymiarach 90 x 60 x 45 cm.

2
pp

Pierwszym dodatkiem który stosujemy jest Penac P, którego zadaniem jest wspomaganie roślin w ukorzenianiu się. Jest to proszek który rozsypujemy na dno akwarium, pokrywając nim całą powierzchnie, gdzie będą rosły rośliny. Należy zwrócić uwagę aby te dodatki nie dotykały do boków akwarium. Jeżeli posypiemy za blisko możemy to odgarnąć najlepiej używając karty kredytowej.
pw

Drugim dodatkiem jest Penac W, który jak poprzedni produkowany przez niemiecka firmę Plocher, jest sprzedawany przez japońską firmę ADA. Zadaniem tego proszku, który rozsypujemy podobnie do poprzedniego jest zapobieganie powstawaniu stref beztlenowych w akwarium.


tbcTOURMALINE BC jest mieszanką bardzo drobnego specjalnie oczyszczonego węgla drzewnego wytworzony z bambusa oraz tourmaliny, minerału zawierający różne pierwiastki, które są stopniowo uwalniane do wody. Podczas rozkładania podłoża preparat ten rozsypujemy równo na powierzchnię POWER SAND lub bezpośrednio na dno akwarium.
csDrugi preparat na bazie węgla to CLEAR SUPER. Jest to proszek węgla aktywowanego zmieszany z kilkoma substancjami odżywczymi wspomagającymi rozwój korzystnych bakterii nitryfikujących.
bKolejny preparat to Bacter 100, którego głównym zadaniem jest rozkład różnorodnych substancji organicznych pojawiających się w akwarium i przetworzeniu ich w pierwiastki nieorganiczne, które mogą być przyswojone przez rośliny wodne.

Kolejność dodawania tych dodatków nie jest ważna, można je nawet po prostu zmieszać i posypać dno.

3

pssPo przygotowaniu dodatków wsypujemy podłoże organiczne Power Sand Special S. Jest to bardzo porowaty materiał na którym osadzają się bakterie wspierając filtracje biologiczna w zbiorniku a także dzięki dużym granulkom zapobiega powstawaniu stref beztlenowych. W zależności od wielkości zbiornika oraz wysokości słupa wody stosujemy różne granulacje tego podłoża „S”,”M” lub „L”. Na tej wielkości zbiornik wsypujemy dwa worki po 2 litry w miejsce gdzie będą rosły rośliny. Podłoże to także w przypadku ciężkich aranżacji bardzo dobrze izoluje ciężkie korzenie czy kamienie od dna akwarium i zapobiega przypadkowemu stłuczeniu.

 

4

Na tak przygotowane dodatki wsypujemy podłoże AMAZONIA. Mamy dwa rodzaje tego podłoża różniące się wielkością granulek. Drobne podłoże typu Powder stosuje się do górnej warstwy aby ułatwić sadzenie oraz poprawić wygląd aranżacji. Podłoże w tym przypadku było wysypane z tyłu gdyż w przedniej części jest planowana tak zwana plaża która można wykonać na kilka sposobów. Można oddzielić ją ustawiając tekturową przegrodę, którą się później wyciąga, można odgrodzić za pomocą kamieni. W tym przypadku plaża ma być nieregularna aby rosnące rośliny po prostu wgryzały się w piasek stwarzając naturalny wygląd. Warstwa podłoża powinna mieć co najmniej 4 cm aby nam ułatwić swobodne sadzenie roślin.

 

5

Jeżeli chcemy użyć do dekoracji korzeni, które nam wypływają to stosujemy obciążenia w postaci podwiązanych odpowiednich kamieni. Możemy także wcześniej przygotować dekoracje poprzez zamoczenie korzeni w zbiorniku w którym będziemy robić aranżacje. Wtedy możemy w tym zbiorniku podłączyć filtr aby przez czas namaczania korzeni dojrzewał biologicznie.

 

6

W tym przypadku wcześniej były przygotowane korzenie Red Moor Wood. Są one ciężkie więc nie będą wypływać. Warstwa podłoża wsypana wcześniej ułatwia ustabilizować ustawiane korzenie. Można używać kamieni do podpierania korzeni aby stabilnie stały. Przy ustawianiu korzeni warto pamiętać aby ustawiać tak dekoracje aby nie dotykały szyby, co ułatwia późniejsze czyszczenie szyby od wewnątrz. Na układanie korzeni warto poświęcić więcej czasu aby dobrze były ustawione, aby ich już nie przestawiać po założeniu zbiornika.

 

9

Ustawione korzenie przysypujemy kolejną warstwą podłoża Amazonia. Usypujemy dosyć wysoka warstwę z tyłu aby utworzyć pochyłość na której bardzo ładnie prezentują się rosnące rośliny.

8Pamiętamy o odsunięciu podłoża od przedniej szyby, gdzie będzie utworzona tak zwana plaża.

 

10

Jako górną warstwę stosujemy drobne podłoże AMAZONIA POWDER aby ułatwić sobie sadzenie roślin. Przykrywamy całość cienką warstwą aby przysłonić poprzednią warstwę z grubszych granulek. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną i wygodną szufelkę aby równo rozprowadzić podłoże.

 

11

Po wsypaniu ostatniej warstwy należy pędzelkiem oczyścić korzenie z granulek pozostałego podłoża. Należy o tym pamiętać gdyż przy zalewaniu zbiornika pojedyncze granulki mogą nam wpadać na przednią cześć, która ma być z jasnego piasku.

 

12

Na usypanym zboczu w przedniej części układamy kamienie Seiryu Stone. Zbiornik ten będzie jak i inne w galerii, utrzymywany na wodzie kranowej, która ma twardości: kh – 7 GH – 14, pH w granicach 7,2 -7,4 po podaniu dwutlenku oraz przy podłożach stabilizuje się na poziomie 5,5-6

 

13

piasekDo usypania plaży użyto piasek MEKONG SAND firmy ADA. Do zrobienia niewielkiej plaży nie zużywamy całego worka , wiec pozostałość można wykorzystać na podsypki, które będziemy wykonywać w czasie prac pielęgnacyjnych. W czasie czyszczenia zbiornika zawsze niewielkie ilości piasku trzeba odessać wraz z brudami. Wtedy przydaje się pozostały piasek. Piasek ten ma niespotykaną granulacje która sprawia że każda aranżacja z jego użyciem jest niesamowita. Należy zadbać aby z przodu była w miarę prosta linia piasku wyrównując ją pędzelkiem.

14

Aby przygotować rośliny in-vitro do posadzenia należy je wyjąc z kubeczków i zamoczyć w ciepłej wodzie aby rozpuścić żel w którym są umieszczone. Następnie dzielimy na mniejsze sadzonki umieszczając je na tackę z której łatwo będzie je pobierać w czasie sadzenia. W przypadku Kryptokoryn rozrywamy roślinę na pojedyncze sadzonki, następnie przycinamy korzenie i przytrzymując roślinkę pensetą za korzenie wciskamy do podłoża tak głęboko aby całość korzeni znalazła się pod podłożem. Do sadzenia drobnych roślin typu Eleocharis czy Hemiantus używamy pensety o cienkich końcówkach aby nam łatwo było ja manewrować i przy wyjmowaniu nie naruszać za bardzo podłoża, natomiast przy sadzeniu Kryptokoryn łatwiej będzie nam używając pensety o szerszych i grubszych szczypcach.

15

Uczestnicy spotkania mogli sami sprawdzić w jaki sposób przygotowuje się rośliny oraz jak się je sadzi w wilgotnym podłożu.

16

Przed rozpoczęciem sadzenia roślin, podłoże należy dobrze zmoczyć. Można to zrobić spryskiwaczem ale szybciej i łatwiej można to zrobić za pomocą węża z zamontowaną końcówką rozpylającą wodę. Ciśnienie musi być małe aby granulki podłoża nie uległy rozmyciu przez strumień wody, a zostały tylko nasączone wodą.

17

Po zmoczeniu podłoża rozpoczynamy sadzenie przygotowanych roślin, rozpoczynając od miejsc do których najtrudniej dotrzeć między korzeniami. Jeżeli w czasie wsadzania utworzą się nierówności czy też dziury w podłożu to przy nalewaniu wody granulki zostaną wyrównane.

18

Aby obsadzić cały zbiornik zostało przygotowanych dużo sadzonek. Umieszczone zostały na tacce w kilku warstwach które były przełożone ręcznikiem papierowym. Trzeba pamiętać także że w czasie przeciągającego się sadzenia trzeba spryskiwać rośliny już posadzone aby nie wysychały.

19a

Aby skrócić czas obsadzania roślinami zbiornika z pomocą przyszedł Piotr Dymowski, który jest znanym aquascaperem oraz dystrybutorem nawozów firmy Ferka.

19

Woda jest uzupełniana bardzo powoli do momentu aż całkowicie zostanie przykryte podłoże. W tym czasie są przymocowywane do korzeni Mikrozoria. Czynność te wykonujemy za pomocą drutów osłoniętych plastikowa powłoką.

20

Po przykryciu podłoża ciśnienie wody można zwiększyć przyspieszając uzupełnianie zbiornika do pełna.

21

Można uruchomić filtr, który jak było wcześniej wspominane jest już dojrzały biologicznie. Do filtra warto włożyć dobrej jakości węgiel aktywowany. Węgla stosujemy około 100 ml na 100 litrów wody. Polecanym węglem jest Matrix Carbon Seachem, który ma przedłużone działanie i można go używać nawet do 6 miesięcy. Gdy nie ma jeszcze w akwarium żadnych ryb czy krewetek można pozostawić rurkę bez osłon czy koszyka, później wymieniamy na szklane końcówki.

22

Uruchamiamy system dozowania dwutlenku węgla oparty na butli wysokociśnieniowej. Na butli musimy zastosować reduktor ciśnienia oraz zawór precyzyjny z dobra regulacją. Można w wykorzystać tak zwane liczniki bąbelków albo ustawić ilość wypuszczanych bąbelków przed założeniem dyfuzora. Przed elektrozaworem stosujemy wężyki ciśnieniowe a wężyk do dyfuzora lepiej zastosować miękki silikonowy aby łatwo założyć na szklaną rurkę dyfuzora. W większych zbiornikach można zastosować reaktor dwutlenku węgla. Koledzy z Wielkopolskiego Towarzystwa Miłośników Akwarystyki, którzy przyjechali z Poznania podzielili się ze wszystkimi bardzo słusznymi uwagami na temat kupowania tanich reduktorów a wcześniej poruszyli także tematykę oświetlenia akwarium. Warto ustawić wysokie ciśnienie na reduktorze aby pod koniec gazu w butli nie dopuścić do nagłego zwiększenia się ciśnienia co spowoduje zagazowanie ryb.

23

Przy uzupełnianiu wody na szybach zbierają się pęcherzyki powietrza, które po pewnym czasie same znikają ale dla lepszego efektu wizualnego należy je usunąć. Podnosimy wysokie rośliny, które się pozaplatały w korzeniach. Zbieramy resztki roślin które pływają po powierzchni. Do dokładnego zebrania nieczystości z powierzchni wody możemy zastosować tak zwany skimmer.

24

kPrzez pierwszy tydzień stosujemy BRIGHTY K który bezpiecznym i skutecznym związkiem uzupełniającym potas. Posiadając właściwości neutralizujące chlor pomaga roślinom ukorzeniać się i przejść do fazy wypuszczania nowych liści z formy emersyjnej. Po założeniu zbiornika należy podmieniać wodę około trzy razy w tygodniu. Wykonujemy to na bazie wody kranowej, w przypadku pojawienia się glonów można ratować się podmieniając na wodę z filtra odwróconej osmozy.

25

Po wszystkich czynnościach warto zadbać o czystość szyb przecierając je szmatką aby nie pozostawić wysychających zacieków.

26

Gotowa aranżacja wykonana przez Marcina Wnuka.

28

Po prezentacji uczestnicy otrzymali prezenty ufundowane przez TROPICAL.

27

Wszyscy uczestnicy otrzymali także upominki od sklepu peHa:68

w
Na zakończenie organizatorzy dziękując za przybycie zachęcili do udziału w konkursie IAPLC 2014 organizowanym przez firmę ADA. Zaprosili także wszystkich akwarystów a zwłaszcza z Forum Akwarystycznego Warszawy do zorganizowania spotkania właśnie w Sklepie peHa:68
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.